از سنگ اورانیم تا بمب اتم

عرضه میشوند. هر کدام از این سنگها در نوع خود بینظیر و خاص هستند. سنگهای قیمتی یاقوت در ولایات مختلف کشور چون بدخشان، کنر، پنجشیر، نورستان و منطقهٔ جگدلک کابل وجود دارد؛ اما تا کنون به اساس کدام سروی، دقیقاً مشخص نشده که معادن مذکور درکدام مناطق این ولایت موقعیت دارد و درمجموع تا هنوز معلوم نگردیده است که ذخایر موجود یاقوت افغانستان تا چه حد است . در اکثر نقاط ایران در پگماتیت های اطراف گرانیت های مشهور، تورمالین در رنگ های مختلف یافت می شود منطقه خاش سیستان و بلوچستان، بروجرد، جنوب غربی نهبندان، شمال غرب الیگودرز، سنندج – سیرجان(مجاورت ذخیره سیلیس)، مناطق گرانیتوئیدی شمال و شمال شرق ازنا (مخصوصا در رگه های پگماتیتی و آپلیتی) از نوع اندیس شورلت و دراویت یافت می شود.

در ایران پیش از اسلام توجه زیادی به الماس نشده است. فیروزه در آریزونا، نیومکزیکو، ایالات متحده، استرالیا، افغانستان و ایران( نیشابور و دامغان) یافت مىشود؛ فیروزه عجمی و شجری نیشابور نه تنها در کشور بلکه در سطح جهان به دلیل کیفیت عالیاش بسیار معروف است؛ فیروزه عجمی گرد و درشت است و رنگ خالص آن ( آبی سیر) به عنوان گران قیمتترین نوع فیروزه برای ساخت انگشتر استفاده میشود. سپس به عنوان خرج راه پنج تومان عباسی به حقیر و بیست تومان آقجه و هدایایی همچون پارچه مخمل و اطلسی و دستاربه همراهان حقیر احسان داد. یکی از راه های خوب برای تشخیص تورمالین اصل می تواند بررسی مشخصات اپتیکی مثل ضریب شکست بالا و پدیده چند رنگی قوی در آن باشد.

روزنامه آرمان ملی نوشت: «ظاهرا پس از جنجالهایی که در آذرماه امسال و طی سرقت سنگ قبرهای بهشت زهرا (س) به وجود آمد، این امر همچنان وجود دارد و طی چند روز گذشته افرادی که برای ذکر فاتحه به قطعه ۲۱۲ بهشت زهرای تهران مراجعه کردند، در کمال تعجب شاهد سرقت سنگ مزار بودند. اگر پوست هنوز سفت یا زبر است، چند دقیقه دیگر آن را خیس کنید. استفاده منظم از سنگ پا مانع از خشک و زبر شدن پوست شده و نمی گذارد پاشنه پا ترک بخورد. • سنگ را روی پوست با حرکت دورانی و با فشار ملایم بمالید .

قبل از هر چیزی باید بدانید که سنگ پا یک نوع سنگ آتشفشانی است که با نام علمی پومیس شناخته میشود. سنگ پا حتی برای جوشهای سر سیاه روی بدن موثر است. همان طور که می دانید، سنگ پا یکی از شناخته شده ترین ابزار ها برای رسیدگی به بهداشت و سلامت کف پاها است. برلیان با تراش رادیانت یا تابشی یکی از زیباترینها است و این تراش درخشش فوقالعادهای به الماس میدهد و از این نظر قابلمقایسه با تراشهای پرنسس یا زمرد است.

این نوع در رنگهای زرد مایل به قهوه ای یا قهوه ای سبز دیده می شود. در بازار نمونه های تورماین قرمز کمتر صورت طبیعی دیده می شوند و معمولا رنگ خود را مدیون تشعشع رادیواکتیو هستند. در روشی دیگر از تشعشع اشعه گاما رنگ قرمز را پر رنگ تر و رنگ صورتی را تیره می نمایند. تورمالین سنگی است که می تواند همانند الکساندریت یا برخی گارنت ها تغییر رنگ داشته باشد و در تورمالین سبز تیره و کروم دار زیر نور الکتریکی می تواند به قهوه ای قرمز تبدیل گردد. برای چنین حالتی از خلوص یک فلز یا همراه بودن آن با دیگر عناصر فلزی اصطلاح فلز بومی و در مورد طلا، عبارت طلای بومی (طلای خاصل و یا آلیاژ طبیعی آن با نقره و دیگر فلزات) اطلاق میشود.

در حالی که این فلز خود رادیواکتیو است، چگالی بالای آن سبب میشود، نسبت به سرب در متوقف کردن اشعه از منابع قوی مثل رادیم، موثرتر باشد. احتمالا در دوران قبل از تاریخ به دلیل سختی بالای این سنگ ، برای ساخت سلاح و ابزار جنگی از آن استفاده می کردند. این سنگ به محافظ بودن شهرت دارد. چنانچه از اسم این سنگ پیدا است، از آن تسبیح درست میکنند که شهرت جهانی دارد.

به هر حال ایرانیان این کانى را از قدیم مى شناختند و از معادل لعل بدخشان در کتابهاى تاریخى یاد شده است . این مسجد که در حد فاصل شهر قدیم و جدید قرار دارد و از آثار دوره مغول بوده و در پایان سلطنت سلطان ابوسعید بازسازی و مرمت گردید. همچنین آثار آن در جزیره هرمز مشاهده شده است. سقف تیسفون و همچنین مجسمههاى مختلف را از لاجورد ساخته شده است؛ احتمال دارد در ساخت این آثار به جای لاجورد از آزوریت استفاده کرده باشند. انسان ها از گذشته اقدام به استفاده و به کارگیری از سنگ های مختلف کرده است و توانسته است بیش از 3 هزار نوع سنگ را در سر تا سر کره زمین شناسایی و پیدا کند، اما از این تعداد زیاد فقط 70 نوع سنگ در دسته سنگ های قیمتی قرار می گیرد.

نوع سفید رنگ آن چاکرای تاج(هفتم)، نوع صورتی چاکرای قلب (چهارم) و نوع آبی رنگ آن چشم سوم(پنجم و ششم)، نوع قهوه ای و سیاه آن ریشه و طحال و اندام تناسلی ( چاکرای اول و دوم) را تحت تاثیر قرار می دهد. تورمالین صورتی احترام به خود و قدرت بیان میدهد. زیر کن : زیر کن به دلیل خواص اپتیکى بسیار جالب مانند قدرت زیاد شکست و پراکندگى نور، درخشش فوق العاده مورد توجه فراوان بوده است. این روش غنی سازی نیز باید مانند روش سانتریفوژ بارها و باره تکرار شود.

توپاز آبی برای کمک به شما در یافتن یا فهمیدن منبع واقعی یک بیماری و کشف بهترین روش درمانی مفید است. از سال 1972 کمیسیون انرژی اتمی پاکستان بررسی های زمین شناسی را برای یافتن ذخایر قابل استخراج اورانیوم آغاز کرد. از جمله خواص درمانی سنگ های اوپال می توان به جذب نمودن انرژی های بد و منفی شخص اشاره کرد که از این طریق می تواند به درمان افسردگی و نگرانی های فرد کمک شایانی نماید. اثر چشم بد را از بین مى برد. بر اساس مطالعات جدید در «علم رفلکسولوژی (بازتابی)» سنگپا اثر بسیار خوبی بر کل بدن و حتی احشاء داخلی دارد.

اگرچه برخی مطالعات حاکی از کمبود سرمایهگذاری در اواخر قرن بیستم است که ممکن است در قرن ۲۱ مشکلات عرضه را ایجاد کند. البته منگنز نیز در کنار آن وجود دارد که تاثیر این دو عنصر باعث ایجاد رنگهای بسیار زیبایی می شود. تنوع رنگی سیاه تا قهوه ای و سبز و صورتی متمایل به قرمز باعث شد توجه خوبی به این سنگ شود و از آن در جواهرات و صنعت جواهر سازی استفاده گردد. در پرتو تابانی طیف رنگ آبی و صورتی حاصل میشود، پس اگر از پرتو تابانی حرارت دهی انجام شود رنگ آبی بدست می آید.

این سنگ معمولاً در اندازه های کوچکتر یافت می شود ، بنابراین یک سنگ زرد قناری بزرگ و ارزان ممکن است اصل نباشد. اورانیوم-۲۳۸ معمولاً یک نشر دهندهٔ آلفا است (گهگاه دچار شکافت خود به خودی میشود)، واپاشی از میان سریهای اورانیومی، که ۱۸ عضو دارد، درون سرب-۲۰۶ توسط انواع مختلف الگوهای واپاشی صورت میگیرد. سنگ تورمالین یک کانی معدنی است که از ترکیب سیلیکات، بور، آلومینیوم، آهن، منیزیم، سدیم، لیتیم و پتاسیم تشکیل شده و به عنوان سنگ قیمتی در جواهرها و زیورآلات به کار می رود. سنگ تورمالین در طبیعت بیشترین تنوع رنگ را در بین کانی های جواهری داراست و به طور معمول عناصر آهن، منگنز، کروم، مس و وانادیوم عامل رنگزا در این خانواده می باشد.

بنابراين با توجه به وجود توده هاي پلوتوين – ولكانيكي به عنوان خاستگاه اوليه اورانيوم و همچنين فراهم بودن شرايط ذخيره اورانيوم و همچنين فراهم بودن شرايط ذخيره اورانيوم در طبقات ماسه سنگي، موجب تحقق کانی سازي اورانيوم از تيپ ماسه سنگي در منطقه مورد مطالعه طبق مدل هاي ارائه شده توسط (Rox(1985), Finch and Davise1985 و (Hutchison(1983) فراهم مي باشد.لازم به ذکر است که بر اساس نتايج XRF وجود اورانيوم و مس که در ليتوفاسيس هاي شيلي درمقطع گورجين ديده مي شود ، به علت آغشته بودن شيل هاي مذکور از مواد آلي مربوط به فرآيند جذب اين عناصر بوسيله مواد آلي و کانی هاي رسي است که هم زمان با رسوب گذاري و به شكل SYNGENETIC صورت گرفته است .

البته برخی از تورمالین های مس دار برزیل و موزامبیک بدلیل عدم وجود منگنز کافی نیازی به فرآوری ندارند. با آب و مواد معدنی مانند آهن ، لیتیوم یا منگنز پر می شوند و سپس کریستال ها را تشکیل می دهند. از کریستاله و سرد شدن مواد مذاب در بخش های مختلف زمین در نهایت سنگ آذرین به وجود می آید. از نظر علمی به دلیل نظم خاص SiO4 در تتراهدرون ها در ساختار کریستالی آن پدیده ای بوجود می آید که آن را در کانی شناسی خاصیت الکتریسیته مغناطیسی یا “پیزوالکتریکی “Piezo – electric می نامند.

با حرارت دادن در حدود 450 الی 650 درجه سانتیگراد می توان در رنگ آن تغییرات اندکی ایجاد کرد و از سبز به سبز زمرد و یا از قرمز مایل به قهوه ای به قرمز آتشین رسید. محصولاتی که از این شکافت هسته ای تولید میشدند در ابتدا با عناصر جدیدی که قرار بود با عدد اتمی ۹۳ و ۹۴ شناخته شوند، اشتباه گرفته شدند، که در ابتدا، رئیس دانشکده رم، اورسو ماریو کوربینو، آنها را آسونیوم و هسپریوم نام گذاری کرد. به ویژه گربههای دیووریگی (در شرق آناتولی) بسیار مقبول هستند و من دیدم که دانهای به صد «قروش» فروخته میشدند (۲۴).

دیدگاهتان را بنویسید