اصول پرورش ماهیان اکواریومی

این غذا را می توان به صورت زنده به او داد تا در تکاپوی شکار آن غذا فعالیتی را نیز انجام داده باشد البته به کار بردن غذاهای مرده و جامد نیز می تواند برای این ماهی مفید باشد. یا دستورالعمل خاص خودتان را برای اضافه کردن سبزیجات به کار ببرید. در ابتدا برای تولید مثل ماهی ها یک فارم ایجاد می شود. یک حوض به اندازه m1 × m1 × m1 متر درقسمت که میخواهیم فارم بسازیم ازآب پُرشودبعدازسپری شدن مدت زمان دیده شودکه آب درحوض ایستاده است یاخشک شده است،اگرآب حوض خشک شده باشدجای درست برای احداث فارم پرورش ماهی نمی باشد،اگرآب خشک نشده بود جای مناسب برای احداث فارم می باشد .

درحوض آب که روشنی افتآب به اندازه 1.5 فُت( 40 سانتی متر) داخل نگرددآب حوض کثیف میباشد وبرای پرورش ماهی مناسب نبوده وباعث اخلال درپروسه پرورش ماهی درحوض میگردد . برای فارم ماهی زمین زرخیزوچرب مناسب است،قبل ازساختن فارم پرورش ماهی لازم است که نمونه خاک به لآبراتوارهای خاک شناسی تثبیت گردد.همچنان لازم است قبل ازانتخآب جای همرای مامورین فنی ماهی پروری مشوره صورت گیرد. ریاست زراعت و مالداری ولایت بلخ تلاش دارد تا با حمایت مالی برخی از کشورهای کمک کننده فارم های پرورش ماهی را در این ولایت اعمار کند. ریاست زراعت و مالداری ولایت بلخ در تلاش است تا با حمایت مالی برخی از کشورهای کمک کننده فارم های پرورش ماهی را در این ولایت اعمار کند.

در حال حاضر ولایت ننگرهار با داشتن بیش از 140 فارم پرورش ماهی پیش گام این صنعت می باشد.این ولایت بازار داخلی افغانستان را از ناحیه عرضه گوشت ماهی تاحدی تامین نموده است؛ اما هنوز هم این کشور به میزان قابل ملاحظه ای فراورده های دریایی مورد نیاز شهروندانش را از خارج تامین می کند. اگر در رژیم غذایی این ماهی گوشت زیاد باشد رنگ بنفش و قهوه ای این ماهی نمای بیشتری پیدا میکنند و اگر رژیم سبزیجات باشد رنگ سبز و زرد نمای بیشتر پیدا میکنند. کرم های توبیفکس درسته می بایست به عنوان بخش اصلی رژیم غذایی اسکار های جوان شما در نظر گرفته شوند.

توصیه می شود که هشتاد درصد رژیم غذایی شامل یک نوع غذای بسته بندی مخصوص ماهیان سیچلاید باشد و برای بیست درصد باقی از غذاهای منجمد مثل ماهی کیلکا و میگو استفاده گردد. حوض نرسری باید یک ششم حوض عمومی باشد. محمد وکیل نیازی، آمر عمومی مالداری در ریاست زراعت و مالداری بلخ می گوید: «ما پروپوزل خود را به تمویل کننده ها دادیم و خوشبختانه پذیرفته شد. محمد وکیل نیازی، آمر عمومی مالداری در ریاست زراعت و مالداری بلخ گفت: ما پیشنهاد خود را به تمویل کننده ها مطرح کردیم و خوشبختانه پذیرفته شد.

به گزارش مانیتورینگ اخبار داخلی خبرگزاری صدای افغان(آوا) نیازی به دویچه وله، گفت: به زودی این فارم در باغ زراعت در ولسوالی دهدادی ایجاد خواهد شد. حوض باید طوری ساخته شود که امکان تخلیه آب از ان به طور مکمل وبه زودی امکان پذیر باشد وبدون کدام مشکل انرا خشک کرده بتوانیم . این طول کم و بیش وقتی حاصل می شود که سن ماهی برابر یک سال و نیم باشد .

اگر بیش از یک حوض تعمیر میگردد سیستم آبیاری جداگانه باید مد نظر گرفته شود. محمدجان یکتن از باشنده گان شهر پلخمری، گفت: مردم از دولت میخواهن تا بیش از ای، ده جلوگیری از شکار ماهی با جنراتور، غفلت نکنه و این مردم را مجازات کنه. وی افزود که آنها در این زمینه سختگیر هستند؛ ولی تا زمانیکه مردم خود در جلوگیری چنین شکارهایی همکاری نکنند، پولیس به تنهایی قادر به آن نخواهد بود. شرار، همکاری مردم برای جلوگیری از شکار غیرقانونی ماهی در این ولایت را ضعیف دانسته و افزود که اگر مردم با آنها همکاری لازم را داشته باشند، قادر خواهند بود تا از انقراض ماهی در بغلان جلوگیری کنند.

که معمولاً بزرگ متوسط و ریز هستند. چهار تا شش هفته پس از تخم ریزی نوزاد ماهی قادر به تغذیه است و به مخازن آب تازه بزرگ انتقال داده میشود. دریای خزر بزرگترین دریاچه جهان بیش از یک هزار و ۶۰۰ گونه و زیر گونه از انواع آبزیان از جمله ماهی آزاد را در خود جای داده است. این فراورده امروزه به صورت گسترده در ایران و در جهان یافت می شود. خرید تخم ماهی اوزون برون امروزه به روش های مختلف در بازار امکان پذیر شده است. به گفته او با راهنمایی های این ریاست و حمایت وزارت مربوط از سکتور خصوصی، فارم های پرورش ماهی در ولسوالی های خلم، دهدادی و چهاربولک احیا شده اند.

به گزارش خبرگزاری شفقناافغانستان، بر اساس گزارش وزارت زراعت، مالداری و آبیاری، این فارمهای ماهیپروری از سوی ریاست زراعت بلخ و سکتور خصوصی در سالهای اخیر ساخته شده است. وی افزود: ریاست زراعت و مالداری بلخ توانمندی توزیع چوچه ماهی های آب گرم را به علاقمندان پرورش ماهی ندارد؛ اما با ایجاد این فارم این مشکل رفع خواهد شد. وی علاوه نمود که ریاست زراعت و مالداری بلخ توانمندی توزیع چوچه ماهی های آب گرم را به علاقمندان پرورش ماهی ندارد؛ اما با ایجاد این فارم این مشکل رفع خواهد شد. ایجاد شوک و استرس و تغییرات سریع در خواص و شرایط آب و کمبود اکسیژن محلول در آب اگر باعث تلفات بچه ماهیها نشود احتمال کج شدن اندامهای بدن بخصوص دهان بچه ماهیها خواهد شد.

برای اینکه پوست ماهی در حین کباب شدن نسوزد میتوانید یک عدد سیب زمینی را به صورت حلقهای برش زده و حلقههای سیب زمینی را یکی در میان کنار تکههای ماهی قرار دهید. ازانجائیکه باانکشاف تکنالوژی امروزی ومدرنیزه شدن وسائیل وتجهیزات سهولت رادرعرصه های مختلف زندگی بشرگذاشته که یکی ازان جمله فعالیت های ماهی پروری وبدست آوردن محصولات ماهی بصورت فنی ومسلکی ان است که درمدت زمان کوتاه اززمان تاسیس فارم های ماهی الی مارکتینگ Marketing وعرضه نمودن گوشت ماهی جهت مصرف بشرمیباشد. به اساس تجزیه کیماوی گوشت ماهی تثبیت گردیده است که گوشت ماهی یک غذایی مکمل وپرارزش بوده وازنقطه نظرکالوری وتولیدانرژی مشآبه به گوشت گوساله میباشد چنانچه فی گرام گوشت گوساله دارای 4 کالوری انرژی میباشد.وگوشت ماهی ازترکیب کیمیاوی خوددارای پروتین ، موادمعدنی وویتامین های ضروری بوده ودرصورت میسربودن درغذای انسان هاازبساامراض وناخوشی های خطرناک درجامعه ماجلوگیری بعمل خواهدامد.

یک مقدار بیشتر از صید ماهی در امتداد دریای ولسوالیهای همجوار با دریای آمو مربوط به ولایات قندوز، بلخ و جوزجان فراهم میشود. این ماهی که به عنوان تترا نور سر و دم نیز شناخته میشود، دارای لکههای مسی متمایزی است که شبیه چراغهای یک وسیله نقلیه است. پدر راهول به واسطه ی ظلم چند مرد قدرتمند زمین هایی که در ان کشاورزی میکرد را از دست میدهد و تصمیم میگیرد به محلی دیگر برود و برای گذر زندگی اش حمالی کند ولی راهول این ستم بزرگ را تحمل نمیکند و خیلی زود تبدیل به یک جوان عصبانی و خلافکار بزرگی میشود ولی هر چه خلافکار بزرگتری میشود خانواده اش از او دورتر میشوند از طرفی دیگر افسر پلیس راجویرسینگ که یک سردار با اصول میباشد تصمیم دارد با استفاده از هوشش خلافکار های منطقه را از بین ببرد و…

تنها چیزی که برای آن ضمانت وجود دارد این است که بی تردید شما لذت انکارناپذیر این احساس را که بتوانید صادقانه بیان کنید که ماهیان مولدی که امروز تولید مثل کرده اند. وی علاوه کرد که تنها یکتعداد از شکارچیان، بصورت قاچاقی و غیرقانونی اقدام به شکار ماهی با استفاده از جنراتور، غذاهای زهری و بمب دستی میکنند. یک زن تنها نیز می تواند در حوض حویلی خود ماهی داری کند و خوراک آن ها را با تکاندن ریزه های نان سه نوبت دسترخوان خود تامین نماید». ما در ابتدا در باغ ریاست زراعت یک فرام پرورش ماهی را به شکل آزمایشی ایجاد نموده و به تولید مثل ماهی می پردازیم؛ سپس از این فارم تخم و چوچه ماهی را به علاقمندان پرورش ماهی توزیع می کنیم».

ما در ابتدا در باغ ریاست زراعت یک فرام پرورش ماهی را به شکل آزمایشی ایجاد نموده و به تولید مثل ماهی می پردازیم؛ سپس از این فارم تخم و چوچه ماهی را به علاقمندان پرورش ماهی توزیع می کنیم. یکی از نشانه هایی که بیانگر آمادگی یک اسکار برای تخم ریزی است. جای حاصل خیزومتناسب برای کامیآبی یک فارم ماهی ضامن پیشرفت وموفقیت میباشد ولی میتوانیم که زمین های جبه زار، بیکاره وبی حاصل راهم به فارم ماهی تبدیل نمائیم .

دیدگاهتان را بنویسید