افغانستان در سال جاری یک میلیون تن سنگ تالک صادر کرده است

اضافهوزن: شاخص تودهی بدنی بالا (BMI)، اندازهی دور کمر زیاد و بالا رفتن وزن با خطر بروز سنگ کلیه رابطهی مستقیمی دارند. این غده می تواند موجب تولید بیش از حد هورمون در بدن شود و میزان کلسیم خون را بالا ببرد. بیشترین میزان تالک تولید شده در ایالات متحده از معادن روباز و یه روش هاي حفاري، انفجار و بخشی به صورت خرد کردن استخراج می شود. از طرفی تولید دی اکسید کربن نتیجه اکسیداسیون چربی کربو هیدرات و پروتئین می باشد. سنگهای اسید اوریک اغلب در افرادی که بهدلیل اسهال مزمن یا سوءجذب، بیشتر از حد طبیعی مایعات دفع میکنند، کسانی که رژیم غذایی با پروتئین بالا دارند و کسانی که به دیابت یا سندرم متابولیک مبتلا هستند ایجاد میشوند.

یکی دیگر از راههای پیشگیری از سنگ کلیه کاهش دادن میزان نمک و پروتئین حیوانی (گوشت) در رژیم غذایی روزانه است. در مقالهی رژیم غذایی سنگ کلیه بهطور کامل به تغذیهی مناسب این بیماری پرداختهایم. برای پاسخ به این سوالات و تشخیص درمان مناسب ، ممکن است پزشک برای شما آزمایش ادرار ، آزمایش خون ، سی تی اسکن یا پرتونگاری تجویز کند. اگر سابقهی ابتلا به سنگ کلیه دارید حتماً با پزشک خود درمورد جنس سنگ کلیه و تغذیهی مناسب برای پیشگیری از بروز مجدد آن صحبت کنید.

اگر به علت مشکلات کلیوی باید مقدار کمتری آب بنوشید حتماً با پزشک خود درمورد حجم آب مصرفیتان مشورت کنید. اگر سابقهی خانوادگی فشار خون دارید حتماً این مسئله را با پزشک خود مطرح کنید. دستگاههای تصویربرداری همچنین به پزشک امکان مشاهدهی محل سنگ و اندازهی آن را نیز میدهند. در چنین شرایطی پزشک با استفاده از ابزارهای تصویربرداری مانند دستگاه سونوگرافی یا سیتیاسکن وجود سنگ را تشخیص میدهد. سنگ کلیه خاموش در اغلب موارد بهطور اتفاقی و در چکاپهای دورهای توسط دستگاههای تصویربرداری دیده میشود. 1-آزمایشات کشت وتجزیه ادرارجهت بررسی عفونت وخون در ادرار 2-آزمایش خون:در صورتیکه افزایش گلبولهای سفید دیده می شود به عفونت مشکوک می شویم.

در این مقاله به بررسی علائم سنگ کلیه ، عوامل خطر آن، راههای پیشگیری و درمان سنگ کلیه میپردازیم. این نوع درمان برای سنگهای صفراوی زیر ۲ سانتیمتر ( قطر ) عالی است . سنگهای استروویت گاهی اوقات بدون علائم بالینی یا با علائم بالینی خفیف تشکیل میشوند. به بلورهای درشتتر که در مرحله سرد شدن آهسته ماگما تشکیل شدهاند، درشت بلور میگویند. اگر تحول ماگمايي در بين صفحات رخ دهد، مانند قوسهاي آتشفشاني ، در اولين مراحل فعاليت ماگمايي، ماگما حالت فوق اشباع از سيليس دارد و شاخص آلکالي آن بيشتر از يک ميباشد، سپس ماگما تحول پيدا ميکند و به يک ماگماي تحت اشباع با شاخص آلکالي کمتر از يک تبديل ميشود.

تشخیص نوع سنگ کلیه به علت بروز آن کمک میکند. سنگ توپازنماد عشق و ثروت است. یکی دیگر از روشهای مورد استفاده برای دفع راحتتر سنگ کلیه سنگشکنی یا لیتوتریپسی سنگ کلیه است. احساس درد یا سوزش هنگام دفع ادرار. یکی از شایع ترین علائم سنگ کلیه احساس درد شدید و گرفتگی در پشت و پهلو است. سنگ کلیه میتواند منجربه بروز درد ناگهانی و شدید شود. سنگ کلیه بسته به اندازه و موقعیت خود میتواند به راحتی ادرار را متوقف کرده و منجر به عفونت شود. صرافی ارزیف نیز دارای اَبَر اپلیکیشن ارزیف است و بدین خاطر دیگر نیازی نیست که برای انجام معاملات خود از لپتاپ یا کامپیوترهای خانگی استفاده کنید و میتوانید به راحتی معاملات خود را با اپلیکیشن ارز دیجیتال ارزیف انجام دهید.

بیماریهای گوارشی و جراحی: جراحی بایپس معده، بیماری التهابی روده یا اسهال مزمن میتوانند باعث تغییراتی در فرآیند گوارش شوند که بر جذب آب و کلسیم تأثیر میگذارد و میزان مواد تشکیلدهندهی سنگ را در ادرار افزایش میدهد. موثر نبودند ، احتمال مشکلی در کیسه صفرا وجود دارد که این دردهای در تکان خوردن، حرکت روده و خروج گاز از بدن افزایش می یابند . سابقهی خانوادگی ابتلا به سنگ کلیه: اگر کسی از افراد خانوادهی شما قبلاً به سنگ کلیه دچار شده است احتمال بروز این عارضه در شما بیشتر میشود. این عارضه باعث میشود کلیهها مقدار زیادی از یک نوع آمینواسید خاص را دفع کنند.

عموماً سنگهای کوچکتر، سریعتر و با درد کمتری دفع میشوند؛ ۸۰ درصد سنگهایی که کوچکتر از ۴ میلیمتر هستند، بهصورت خودکار و ظرف مدت یک ماه از بدن خارج میشوند. کنگلومراها در صورتی که به صورت لایه ای ضخیم باشند و به طور کامل نیز سیمانی شده باشند، امکان دارد که به عنوان سنگهای تزئینی بسیار جالبی مورد استفاده قرار گیرند. زمانی که اسکوپ در جای معین قرار گرفت، پزشک با وسایل مخصوص سنگ را بسیار خرد کرده و برای عبور از مجرای ادرار آماده می کند.

2)مشخص نمودن ترکیب سنگ به کمک تجزیه شیمیایی برای تعیین رژیم غذایی مناسب: بیمار باید از طریق یک صافی ادرار نموده وسنگ را برای تجزیه ومشخص نمودن ترکیب آن به پزشک نشان دهد. افزایش مصرف نمک در رژیم غذایی روزانه باعث میشود میزان کلسیمی که باید توسط کلیهها تصفیه شود افزایش پیدا کند. مصرف مقادیر بالای ویتامین دی، عمل بایپس روده، بعضی از اختلالات گوارشی و مصرف بیرویهی برخی از مواد غذایی از جمله آجیل، شکلات، بعضی از میوهها و سبزیجات که حاوی مقادیر بالای اگزالات هستند میتوانند احتمال تشکیل سنگ کلسیمی کلیه را افزایش دهند. برای کاهش سدیم جهت کمک به جلوگیری از سنگ کلیه از مصرف غذاهای فرآوری شده و فستفود، سوپ و سبزیجات کنسرو شده و کالباس پرهیز کنید.

سنگ رنگدانهای: سنگ رنگدانهای زمانی تشکیل میشود که بیلیروبین اضافی در صفرا جمع شود. الماس در دماهای بسیار بالا تشکیل می شود و نمی توان آن را سوزاند ، مگر با استفاده از اکسیژن خالص . مسلمانان آیات کتاب خود را روی آن حکاکی می کردند و در مکزیک و آمریکای جنوبی جایگاه ویژه ای داشت و آن را نماد آب و زندگی می پنداشتند. «ارسال سریع»، «ضمانت بهترین قیمت» و «تضمین اصل بودن کالا» سه اصل اولیه است که گوهر بازار از نخستین روز تاسیس سعی کرده به آن پایبند باشد و با رعایت این سه اصل، هرسال، حوزههای تازهای را در فروش کالا و خدمات، به دایرهی فعالیت خود افزوده است.

نظرات متفاوتی میان مجتهدین و عالمان راجع به انگشتر با طلسم شرف الشمس و یا همان انگشتر شرف الشمس نقل شده است؛ بعضی به این موضوع اعتقاد دارند و گروهی آن را جزو انحرافات می دانند. در مواقعی که سنگ بزرگ باشد، عفونت ایجاد کرده باشد یا میزنای را مسدود کرده باشد پزشکان از طریق جراحی سنگ کلیه مشکل را برطرف میکنند. برخی مکملها و داروها مانند ویتامین C، مکملهای غذایی، ملینها (در صورت استفادهی بیشازحد)، آنتیاسیدهای برپایهی کلسیم و برخی داروهای مورد استفاده برای درمان میگرن یا افسردگی نیز میتوانند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید