تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی

رنگ سنگ، شفافیت و بافت آن یکی از مهمترین مواردی است که در تعیین قیمت سنگ یشم بسیار تأثیرگذار است. زمرد شفافیت و جلای خاصی دارد که با روغنی مخصوص این ویژگی تشدید میشود. یشم علاوه بر رنگ سبز در رنگهای سفید، زرد، آبی و خاکستری هم در طبیعت یافت میشود. یاقوت کبود در سراسر آفریقا و آسیا استخراج می شود اما آنها را میتوان در استرالیا و ایالات متحده نیز یافت. باتوجه به سختی توپاز و برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن سنگهای دیگر با سختی کمتر، آن را در دستمال نرم نگهداری کنید. از نفریت در دوران باستان و ماقبل تاریخ به علت داشتن سختی بالا همچون استیل به عنوان سلاح و ابزار چاقو تیز و جنگی استفاده می شد که به همین دلیل در مشرق زمین به «سنگ تبر» معروف بود.

این سنگ توسط دولت اسپانیا خریداری شده و به “Topaz Azul” به معنی توپاز آبی در زبان اسپانیایی معروف است. سالها قبل؛ لعلهای معدن ولایت بدخشان، توسط چکش و کلنگ استخراج میشد و همچنان این معدن، به شکل رسمی و غیررسمی مورد استفاده قرار میگرفت. برلیان با تراش پرنسس در دو شکل مربع و مستطیل ساخته میشود و این مدل برلیان بسیار درخشان است. سنگ تراورتن با وزن مخصوص حدودا 2500 کیلوگرم بر متر مکعب، به صورت شالدار یا بدون شال با بافتی نواری شکل در رنگ های تراورتن سفید، شکلاتی، کرم روشن و تیره، زرد، قرمز، لیمویی در طبیعت یافت شده و در رنگ های قهوه ای و سیاه در صنعت سنگ سازی قابل تولید هستند.

گوهر گرانبها و بسیار کمیابی به نام ژرمژوئی Jeremejevite، در منطقه سیبری یافت شد. این گوهر گرانبها را به عنوان «سنگ بهشت» هم یاد میکنند. این گوهر گرانبها را همچنین به عنوان سنگ بهشت هم یاد می کنند. یشم و زمرد دو سنگ گرانبها و کمیاب در طبیعت هستند که ارزش و جایگاه بسیار ویژهای در صنعت طراحی جواهرات دارند. یشم سبز که ساختار آن سبز است بسیار کمیاب و گرانبها است. در مکزیک و آمریکای جنوبی سنگ یشم اصل از جایگاه ویژهای برخوردار بود و آن را نماد آب و زندگی میدانستند. دو ساحه دیگر در منطقه افغانستان مرکزی و ساحات شرقی کشور مماثل تشکلات بالا منطقه سیماب دار (Hg) را نشان میدهد.

یشم از دیرباز یک سنگ قدرتمند در نظر گرفته میشد و از همان دوران باستان، یعنی حدود ۵ هزار سال قبل از میلاد مسیح، در مراسم مذهبی و آیینی در کشور چین مورد استفاده قرار میگرفت. این نهاد گفته است که افغانستان در سال جاری یک میلیون تن سنگ تالک به بیرون از این کشور صادر کرده است. افزون بر این، پنج ایزوتوپ کم مقدار دیگر وجود دارد: اورانیوم-۲۳۹، زمانی تشکیل میشود که اورانیوم ۲۳۸ تحت شکافت خود به خودی قرار گیرد، نوترونهای آزاد شده توسط اتم ۲۳۸ دیگری اسیر میشود؛ اورانیوم-۲۳۷، زمانی تشکیل میشود که اتم۲ ۲۳۸ یک نوترون را اسیر میکند اما دوتای دیگر را منتشر میکند، سپس به نپتونیوم-۲۳۷ واپاشی میشود؛ و در نهایت، اورانیوم-۲۳۳ که در زنجیرهٔ واپاشی نپتونیوم-۲۳۷ تشکیل شدهاست.

علاوه بر این، به رنگهای مایل به قرمز، سفید یا زرد مایل به قرمز نیز وجود دارد. که در محدوده نور سبز به رنگ های مایل به خاکستری و همچنین سفید دیده می شود. سنگ Opal قرنهاست در جواهرات و زیورآلات مختلف زنانه و مردانه به کار میرود. این اصطلاحات برای جلب توجه مشتریان به اثرات منفی اقتصادی و اجتماعی تجارت الماس در برخی کشورهای خاص به کار میرود. راکتورهای نظامی این کار را بطور بسیار موثرتری انجام میدهند.

در فرهنگ چینی این سنگ را Yu می نامند به معنای «سنگ سلطنتی». در درمان تشنج و بیماری های ریه و بیماری های پوستی موثر است. افرادی که پوست فوق العاده حساس و نازکی دارند، افراد مبتلا به بیماری های پوستی و همچنین افرادی که بعد از مصرف سنگ پا دچار سوزش و درد می شوند، نباید از سنگ پا استفاده کنند. افرادی که از سکته مغزی رنج می برند، فشار خون بالا، بیماری قلبی و بی حسی می توانند باعث تسکین برخی از یشم سبز شوند. جواهراتی که از پلاتین خالص ساخته می شوند، بهخاطر خلوص بالا برای افرادی که نسبت به طلا حساسیت دارند، بهترین گزینه هستند.

سنگ تراورتن عباس آباد یکی از بهترین انواع این سنگ ها است. در بسیاری از جواهرات و مصنوعات طلا از سنگ نفریت استفاده میشود به این خاطر که قیمت پایینی دارد و هزینه ساخت آن کم است. در بسیاری از جواهرات و مصنوعات طلا از یشم نفریت استفاده میشود به این خاطر که قیمت پایینی دارد و هزینه ساخت آن کم است. تحقیقات نشان می دهد حجم بسیاری الماس ها اولین معادن جهان در هندوستان یافت می شده.

با گذشت زمان و پیشرفت علوم و بکارگیری رزین به عنوان پر کننده سطوح سنگهای تراورتن و همچنین ایجاد ساب براق، این سنگ محبوبیت پیدا کرد و قیمت آن نیز افزایش یافت. یکی از گرانقیمتترین انواع یشم، یشم سبز سلطنتی است که به رنگ زمردی و نیمه شفاف در برمه یافت میشود. همچنین برای استفاده به صورت سنجاق سینه، گردنبند و دستبند مهرهای، النگو، انگشتر و دیگر موارد تزیینی دیگر نیز به صورتهای ظریفتری برش داده میشود. ویژگی های خوب و قابل توجه تراورتن سبب گردیده طراحان ساختمانی از این سنگ مقاوم به عنوان نمای خارجی ساختمان و همچنین دیوار پوش فضای داخلی بنا استفاده نمایند.

از اصلی ترین و قابل توجه ترین مزایای خرید سنگ تراورتن،زیبایی، دوام، طول عمر بالای این سنگ است. ذخایربیریلیم نیز درپگماتیتهای افغانستان به حد قابل ملاحظ گسترش دارد. در کنار توجه به کیفیت ذاتی سنگ که از کدام معدن و با چه خصوصیات و ویژگی های فیزیکی باشد، نحوه فراوری تراورتن نیز در کیفیت نهایی این محصول تا حد زیادی در طول عمر و زیبایی آن تاثیر گذار است. استفاده از این سنگ به عنوان نمای خارجی ساختمان ها طرفداران بسیار زیادی داشته و از اصلی ترین دلایل آن، مقاومت و استحکام مناسب این سنگ در برابر اشعه خورشید، گرما، سرما، رطوبت و باران های اسیدی است.

کافئینی که در شکلات موجود است، به سفت شدن پوست کمک کرده و خاصیت آنتی اکسیدانی این ماده از پوست در برابر میکروب و آسیبدیدگی محفاظت میکند. یشم سبز یک نوع ماده معدنی است و دارای رنگهای گوناگون از جمله سبز، زرد کمرنگ، سفید، بنفش و قرمز است. ترکیبات معدنی این دو نوع یشم کاملا با هم فرق دارد؛ جدیت یک پیروکسین غنی از آلومینیوم است در حالی که نفرایت آمفیبول غنی از منیزیم است.

این سنگ به دلیل وجود خلل و فرج، به طور طبیعی مانند یک عایق عمل کرده و انتخابی مناسب به منظور حفظ نسبی دمای داخل بنا است. این مخلوط سنگ و ملاط نیز داخلی قابی بیضیشکل که از نقره ساختهشده است قرار دارد. همچنین در ایالت ویومینگ آمریکا نیز سنگی ارزشمند به شمار می رود ؛ در مدال های المپیک 2008 حلقه ای از جیدایت دیده می شود. یک نوع سنگ متشکل از خاکستر آتشفشانی است که در هنگام انفجار آتشفشانی از زمین خارج میشود.

دیدگاهتان را بنویسید