دنیای خواص ماست اینجاست

امکان تشخیص افت کیفیت و سلامت دوغ و ماست از روی ظاهر کم است اما اگر این محصولات به مدت زیادی خارج از یخچال نگهداری شوند طعم آنها ترش شده و گاه تلخ می شود. امیررضا طهرانی، کارشناس رسانه- اگر این روزها در شبکههای اجتماعی و صفحههایی که پاتوق نوجوانان است بچرخیم، امکان ندارد چشممان به قیافه بازیگران و خوانندههای آسیایی نیفتد که در نگاه اول متوجه نشویم دختر هستند یا پسر! «علاقه به کیپاپ و کیدراما، یعنی محصولات فرهنگی کره و حتی جیپاپ و سیپاپ، یعنی محصولات فرهنگی و رسانهای ژاپن و چین، حدود ۱۰ سالی است که به صورت موج جهانی درآمده و فقط مختص ایران نیست.» خانم ادهم که تحقیقات مبسوطی در این باره داشته در ادامه ریشه علاقه برخی جوانان ایرانی به فرهنگ کره را این طور بیان میکند: «در چند سال گذشته این سه کشور یعنی کره جنوبی، ژاپن و چین درحال تولید محتوا و برندسازی بودهاند و این روزها به زبان جهانی محصولاتشان را ارائه میکنند. این روزها در حد هالیوود کار میکنند و توسط پخشکنندههای جهانی مانند نتفلیکس هم پشتیبانی میشوند. مثلا سریالهایشان اوایل کیفیت جهانی نداشتند و ضعیف بودند. یا در قالب کیدراما، سریال «بازی مرکب» در سال ۲۰۲۱ رکورد جهانی بیننده را زد.

برعکس بیشتر سلبریتیهای آمریکایی یا اروپایی که مثلا چندین بار به خاطر مصرف مواد مخدر یا رانندگی هنگام مستی و مشکلات دیگر جنجال به پا کردهاند و الگوی خوبی نیستند. سلبریتیهای کره بیشتر به عنوان یک چهره مشهور، خیلی بااخلاق، حرفهای و الگوی خوبی هستند. آنها میدانند به عنوان فردی که تمام دنیا نگاهشان میکند، مواظب رفتارشان باشند. معروفترین گروه موسیقی کره یعنی بیتیاس، سفیر صلح در سازمان ملل شده است، سخنرانی میکند، به برنامههای گفتوگومحور بینالمللی دعوت میشود و کنسرتهای میلیونی در کشورهای جهان برگزار میکند. به عنوان نمونه بخشی از ترجمه متن آهنگ Blue & Grey از گروه BTS را بخوانیم که دقیقا به این موضوع اشاره میکند: «فرشته نجات من کجاست؟ در حالی که کیدراما یا فیلم و سریالهای کرهای، دست کم از نظر خشونت هیچ هشداری به بیننده نداده و به عنوان مثال در همین سریال «بازی مرکب» بیننده ناگهان با صحنههایی روبهرو میشود که تا مدتها از نظر روانی تاثیر منفی دارند. در ایران هم شروع جیدراما و هم کیدراما، یعنی فیلم و سریالهای ژاپنی و کرهای، از تلویزیون خودمان بود. موجی از فیلمها، سریالها و انیمههای ژاپنی در دهه ۶۰ و ۷۰ پخش شد و خواندن «مانگا» (کتابهای تصویری و کمیک استریپ) مد شد.

چیزی که باعث شد این مدت طولانی را کنار اکسو بمانم همین استعداد، تجربهها و عشقی است که بین ما و اکسو الهاست. اکسو ال| به طرفداران گروه «اکسو» میگویند. استی| به طرفداران گروه «استری کیدز» میگویند. میگویند «چینگ چنگ چونگ» و برخی هم کارهایی میکنند که اصلاً جالب نبود و به خاطر همین هر موقع ای که دانشجویان کرهای به ایران میروند، با بعضی ایرانیها چند بار دعوا میکنند. جالب است بدانید که یک لیوان ماست حدود 450 میلیگرم کلسیم و 1.5 میلی گرم روی دارد. در این منطقه حدود 70000 رأس گوسفند شیرده پرورش داده می­شود و هر میش روزانه حدود یک لیتر شیر تولید می­کند و از هر 4-5/3 لیتر شیر یک کیلوگرم پنیر تولید می­شود. سایر افزودنیهای شیری و غیرشیری نیز می تواند در مراحل مختلف تولید اضافه گردد. همه چیز را معمولا خود گروه یا خواننده میسازد و مراحل خیلی سختی را پشت سر میگذارند تا معروف شوند. دبیو| وقتی یک گروه موسیقی در کره برای اولین بار شروع به کار میکند به اصطلاح میگویند آن گروه دبیو کرده است. دوغ تشکیل ماست، یخ، و آب است که در مشک یا به صورت صنعتی در دستگاه سانتریفوژ بهم زده میشود تا در نهایت باظاهر شدن کره بهصورت شناور در بالا محلول آب، ماست و یخ کره جدا کرده و مابقی که دوغ هست بعد گذاشتن در محیط آزاد بعد از چند روز تبدیل به دوغ با گاز طبیعی میشود.

یک روز خستهکننده پر از آه و افسوس گذروندم. کسانی که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند می توانند به راحتی از از ماست استفاده کنند. کسانیی که این مقدار ماست میخورند – در کنار کاستن از میزان مصرف کالریهای کلی – نسبت به کسانی که از مصرف این خوراکی اجتناب میکنند طبق تحقیقات به عمل آمده توسط دانشگاه تنسی ۲۲ درصد بیشتر وزن و در کل ۸۱٪ بیشتر از چربی دور شکمشان کم میشود. بیشتر چربی موجود در ماست اشباعشده است (۷۰ درصد)، اما همچنین حاوی مقدار قابل توجهی چربی تکغیراشباعشده نیز هست. گذشته از موارد بالا، در فیلمها و سریالهای بینالمللی مشخص است که این فیلم برای چه رده سنی مناسب است یا این سریال حاوی چه صحنههایی است که تماشاگر یا والدینش برای دیدن یا ندیدن آن میتوانند تصمیم بگیرند. از اواسط دهه ۸۰ تا اواخر دهه ۹۰ هم موجی از فیلم و سریالهای کرهای داشتیم. به گزارش فارس، عمر متوسط شیرها در طبیعت بین ۱۰ تا ۱۴ سال و در باغوحش بین ۱۵ تا ۲۰ سال است.

دیدگاهتان را بنویسید