سنگهای تزئینی ماه تولد

سطح سنگ جید غالبا شیارها و حباب هایی وجود دارد که با لوپ ۱۰ می توان آنها را مشاهده کرد. سنگ کلیه بیشتر در افرادی مشاهده میشود که کمتر از هشت تا ده لیوان آب در روز مصرف میکنند. آماتیست، سنگ ماه تولد بهمن ماهیهاست که سنگی کریستالی و به رنگ بنفش است. یک سنگ ۴ میلیمتری دارای ۸۰ درصد احتمال دفع است در حالی که یک سنگ ۵ میلی متری ۲۰ درصد شانس دفع دارد. متاسفانه سنگ کلیه در کودکان حدود 5 سال شایع است. سنگ کلیه کلسیمی: شایعترین نوع سنگ کلیه سنگ کلسیمی است. در این روش از امواج قدرتمند و پرانرژی برای شکستن یک سنگ بزرگ به قطعات کوچکتر استفاده میشود، سپس این قطعات کوچکتر میتوانند از طریق دستگاه ادراری از بدن خارج شوند.

علت اصلی این بیماری کمبود آب بدن است. میزان درد باتوجهبه اندازه سنگ و محل قرارگیری آن متفاوت است. بر اساس تحقیقات، به طور میانگین از هر ۲۰ نفر یک نفر در طول زندگی خود دچار سنگ کلیه میشود. اگر روی پاهای خود کار می کنید، روی پاشنه ها، جوانب انگشتان پا و سایر قسمت هایی که پوست خشک تمایل به ایجاد شدن دارد تمرکز کنید. پیشنهاد میشود به علت نزدیکی ایران به افغانستان و پاکستان( کشورهای داراى منابع غنى از سنگهاى قیمتى و نیمه قیمتى) و پتانسیل زیاد نیروهای جوان وجویای کار، سرمایه گذاران دولتی بیش از گذشته روی صنعت تراش و فرآورى سنگهاى قیمتى متمرکز شوند.

امروزه اگر چه این اعتقادها و باورها مردود به نظر مى رسد اما باید اعتراف کرد که صنعت استخراج و فرآورى سنگهاى قیمتى و جواهرها، طلسم شفا بخش اقتصاد بسیارى از کشورها شده و سهم مهمى از تجارت جهانى را به خود اختصاص داده است. امروزه اگر چه اين اعتقادها و باورها مردود به نظر مى رسد اما بايد اعتراف کرد که صنعت استخراج و فرآورى سنگهاى قيمتى و جواهرها، طلسم شفا بخش اقتصاد بسيارى از کشورها شده و سهم مهمى از تجارت جهانى را به خود اختصاص داده است.

علت اصلی سنگ کلیه کمبود آب بدن است. سی تی اسکن وضعیت حالب، مثانه و کلیهها را مشخص میکند، وجود سنگ را تایید میکند، اندازه و محل دقیق آن، وجود انسداد و وضعیت سایر ارگانها از جمله آئورت و لوزالمعده را نیز مشخص میکند. اما سی تی اسکن بیماران را در معرض پرتو قرار میدهد، به همین دلیل سونوگرافی و عکس سادهی شکمی با اشعهی X به عنوان روشهای تصویربرداری ارجح در تشخیص سنگ کلیه استفاده میشوند. سپس عکس اشعهی X یا سی تی اسکن، محل سنگ در مجاری ادراری را مشخص میکند.

یا یک قطعهی بزرگ از سنگ اوپال را در مرکز یک انگشتر قرر داد. سنگ کلیه یکی از شایع ترین بیماری های کلیه است. صاحب اصلی آن شرکت حفاری الماس پریمار بود و اکنون متعلق به پادشاهی انگلستان است. سنگ اوپال در نوع طبیعی اش، دارای نقوش و رنگ های واقعا دلفریبی بوده و حتی در نوع مصنوعی این سنگ نیز، آن را با بهترین طراحی ها خواهیم دید. این ماده عموماً در سنگ های رسوبی حاوی منیزیم و یا سنگ های آذرین بازی، یافت می شوند.

بیماریهای گوارشی و جراحی: جراحی بای پس معده، بیماری التهابی روده (بیماری کرون) یا اسهال مزمن میتوانند باعث تغییر در روند هضم شده و بر جذب کلسیم و آب در بدن تاثیر بگذارند و سطح مواد سازندهی سنگ کلیه در ادرار را افزایش دهند. پس از تعیین محل سنگ، ابزارهای ویژهای سنگ را به دام انداخته و آن را به تکههای کوچکتری خرد میکند که میتوانند از طریق ادرار خارج شوند.

این موارد شامل اندازهی جثهی فرد، دفع قبلی سنگ، بزرگی پروستات، بارداری و اندازهی سنگ است. بارداری: تعداد کمی از زنان باردار دچار این بیماری میشوند. سنگ اسید اوریکی: سنگهای اسید اوریکی در افرادی که به اندازه کافی مایعات مصرف نمیکنند، افرادی که مایعات زیادی از دست میدهند و افرادی که رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی پروتئین دارند، تشکیل میشوند. بیشتر سنگهای کوچک کلیوی به درمان تهاجمی نیاز ندارند و سرانجام در طی ۴۸ ساعت و با مصرف مایعات فراوان از مجاری ادراری به صورت خود به خود دفع میشوند. طبق تحقیقات انجام شده، افراد مبتلا به این بیماری، در معرض خطر ابتلا به بیماریهای مزمن کلیوی قرار دارند.

به گزارش بیبیسی، یافتههای این نهاد نشان میدهد که رقابت گروههای مسلح بر سر مدریریت معادن پای طالبان را به بدخشان کشانیده و حالا این گروه بزرگترین سهامدار معادن این ولایت هستند. رژیمهای غذایی: نمک زیاد در رژیم غذایی میزان کلسیمی که در کلیهها فیلتر و دفع میشود را کاهش میدهد و خطر این بیماری را به میزان قابل توجهی افزایش میدهد. سنگهای استروویت: این سنگها در پاسخ به عفونتهای ادراری تشکیل میشوند و میتوانند به سرعت رشد کرده و کاملا بزرگ شوند، اما علائم کمی ایجاد میکند.

داروها میتوانند میزان مواد معدنی و نمک موجود در ادرار را کنترل کنند و در درمان انواع خاص سنگهای کلیوی مفید باشند. برای درمان سنگهای کلیوی که خود به خود دفع نمیشوند، اغلب از روشی به نام لیتوتریپسی استفاده میشود. آب سنگین به یکی از شکلهای نادر آب به نام دوتریم اکساید (D2O) گفته میشود که در آن به جای دو اتم هیدروژن معمولی(H)، دو اتم هیدروژن سنگین(D)، یعنی هیدروژنی که علاوه بر پروتون یک نوترون نیز در هسته خود دارد، نشسته است. خانوادهی گرانودیوریت- داسیت. گرانودیوریت یکی از فراوانترین سنگهای آذرین درونی است که از نظر کانی شناسی، در میانهی سنگهای گرانیتی و دیوریتی جای میگیرد.

یکی از پنلهای آزمایش خون به نام آزمایش عملکرد کلیه میتواند افزایش میزان کلسیم یا اسید اوریک در خون را نشان میدهد. در این عمل جراحی به بیهوشی عمومی یا موضعی نیاز است. افرادی که کلیه سنگساز دارند، هرچند وقت یکبار این مشکل را تجربه میکنند. افرادی که در آب و هوای گرم زندگی میکنند، افرادی که زیاد عرق میکنند و افرادی که زیاد ورزش میکنند بیشتر از سایرین در معرض خطر تشکیل سنگ قرار دارند. معمولا افرادی که دچار درد کلیه، خون در ادرار یا علائم عفونت میشوند، باید این آزمایش را انجام دهند. درجه سختی این سنگ ۷.۵- ۸ میباشد که نزدیک به یاقوت است.

کلاهک هسته ای شامل گوی پلوتونیومی است که اطراف آنرا پوسته ای موسوم به منعکس کننده نوترونی فرا گرفته است. سنگ کلیهای که در داخل کلیه باقی بماند میتواند منجر به عوارض زیادی از جمله انسداد لولههای متصل کنندهی کلیه به مثانه (حالب)، و انسداد لولههایی که باعث خروج ادرار از بدن میشوند (پیشابراه یا میزنای) میشود. هنگامی که جای سنگ مشخص می شود، ابزار های ویژه می توانند سنگ را گرفته و یا آن را به قطعاتی کوچکی بشکنند که از طریق ادرار قابل دفع باشند.

دیدگاهتان را بنویسید