سنگ صفرا ؛ علائم، عوامل خطر و پیشگیری – همشهری آنلاین

نوع روایت که تکگویی درونی است، خود نیز با مضمون رمان که تنهایی آدمهاست، در شمایلگونگی قرار دارد. این روش برای شکلدهی بیرونی و درونی اشیا به کار گرفته میشود. 3- بستر کار را با مواد چسبنده آغشته میسازند و قطعات برش خورده سنگ را روی آن کنار یکدیگر میچینند. 2- قطعات الگو را روی سنگهای لایه شدهی انتخابی میچسبانند و برش میزنند. 5- کار را سائیده، پرداخت کرده و صیقل میزنند. 7- سطح کار را با دستگاه ساینده، یکنواخت میکنند. 2- طرح را روی سنگ لایه شده منتقل میکنند.

انتقال طرح: طرح را روی سنگ موردنظر منتقل میکنند. 1- ابتدا طرح اولیه را انتخاب میکنند و آن را بر روی مقوا انتقال داده و طرح و الگوی اولیه را برش میدهند. پولیش آخرین مرحله و در واقع حساس ترین مرحله از مراحل سه گانه می باشد که هم به لحاظ زمان بر بودن و هم به لحاظ حساسیت بسیار مهم است ، در این مرحله ما تلاش می کنیم تا با انواع سمباده ها ، پوست های پولیش و در نهایت پودر های مخصوص پولیش سنگ های قیمتی ، جلا و درخشندگی مورد نظر را بروی سنگ های تراش خوره ایجاد نماییم.

نقوش رایج در مشبک سنگ علاوه بر طرحهای هندسی مانند گره، نقوش اسلیمی و ختایی، طرحهای جانوری و خط نگارهها نیز میباشند با این تفاوت که در برخی طرحها مانند گرهها، پراکندگی شبکهها در سطح کار متعادل است، بدین معنی که نقوش مابین خطوط اصلی گره، برش خورده و خالی میشوند ولی در مورد نقوشی مانند گرفت و گیر (به صحنهی درگیری حیوانات گرفت و گیر میگویند) طرح اصلی ثابت بوده و شبکه تنها بروی زمینه ایجاد میشود. آثار هنری سنگی خود رنگ هستند و نیازی به رنگ زدن ندارند، تنها گاهی با توجه به آلودگی و فرسایش با مواد مختلف کدر خواهند شد که با سایش سطحی، شفافیت و درخشندگی خود را باز مییابند.

تراش Old European Cut با توجه به ویژگی های الماس و با اندازه گیری های دقیق بوجود آمده است تا حداکثر میزان درخشندگی را برای الماس بوجود بیاورد. سنگ های قیمتی فست شده، کیفیت های ذاتی یک ماده معدنی مانند رنگ (یا فقدان آن)، وضوح، آتش (شعله وری) و درخشندگی را از خود نشان می دهند که در غیر این صورت ممکن است از نظر پنهان بمانند. داشته باشد. متغییر بودن قیمت به علت متفاوت بودن کیفیت آن است. بلکه این سنگها حتما باید برش خورده و تراش داده شوند تا به اندازه و شکل دلخواه درآمده سپس پولیش شوند تا جلا و جلوه مورد نظر را پیدا کنند و برای نصب برروی انواع زیور الات از جمله گوشواره ،گردنبند، آویر و دستبند به طور شایسته آماده گردند.از نظر عملی همیشه الگوی استخراج سنگهای جواهر از معادن سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی به شکل یک هرم است.به این معنی که در پایه هرم سنگهایی کوچک و با کیفیت پایین هم خانواده جواهر وجود دارند.در رتبه بالاتر سنگهای با کیفیت تر (رنگ بهتر و ناخالصی کمتر) وجود دارند که برای تراشهای ساده استفاده می شوند و فقط در راس هرم سنگهایی باارزش تراش زاویه ای وجود دارند که از بین این سنگها نیز فقط تعداد محدودی به عنوان جواهرات مرغوب وبا ارزش بسیار بالا استفاده میشوند.

۱- برش سنگ راف: نظر به اینکه جواهرات مرغوب نادر هستند از نظر تکنیکی نوع برش ،انتخاب مکان مناسب روی سنگ خام برای برش ،ضخامت برش ،حذف رگه ها و ناخالصی ها و ترک ها و رفع حفره ها و ناخالصی های عمده به وسیله برش بسیار مهم است.زیرا در یک سنگ جواهر خام امکان وجود ترک ها ،شکاف ها ، ناخالصی های بزرگ چسبیده به سنگ خام ، رگه های ناخالصی درون سنگ وحفره های داخلی وجود دارد که با یک انتخاب درست از مکانی درست میتوان تقریبا بیشتر این عوامل ناخواسته را حذف کرد . در این روش به جای استفاده از چسب و ملات، از رول پلاک استفاده می شود و سنگ های تزیینی به دیوار پیچ می شوند.

مهمترین مشخصه این نوع تراش، تعداد بسیار زیاد صفحات و وجه های چندگانه گوهر است.همچنین درخشش بسیار زیاد گوهر هایی با این نوع تراش شکل می گیرند از مزیت های به کار گیری این روش است. در واقع بار دیگر میبینیم که توضیح Tolkowskyدرباره عملکرد الماس مفید، ولی با تکنولوژی دستگاه های امروزی ناقص است. سنگها به دلیل تراکم بافت ساختمانیشان، رنگپذیر نیستند ولی سطح آنها را میتوان با مواد رنگی رنگ کرد که البته پایدار نیست. یکی از مهمترین ویژگی های این تراش وجود Culet باز (Open Culet) است که باعث می شود سنگ در زیر نور شمع بسیار زیباتر به نظر آید و نور در آن بچرخد، ولی در زیر نور لامپ open Culet به شکل سوراخی بر روی گوهر به نظر می رسد که چندان دلچسب نیست.

اما، پولیپ های کیسه صفرا می توانند تومورهای کوچکی باشند که ممکن است بعضی از آنها سرطانی باشند، در حالی که پولیپ های دیگر تومورهای خوش خیم هستند.این تومورهای کوچک می توانند از داخل دیواره کیسه صفرا بیرون بیایند. حفرهای در سر شی ایجاد میکنند و درون آن را تا به دست آمدن ضخامت مناسب دیواره میتراشند. با ایجاد خطوط موازی یا مارپیچ بخش بیرونی شی را تزئین میکنند. دیوارهی بیرونی و قطرها را متناسب با شی موردنظر میتراشند. 2. از طرفی نوع مصنوعی آن از جنس پلاستیک است که تفاوت بسیار زیادی با پوکه صنعتی دارد و به دلیل ایجاد حفره در سطح آن عمل سایندگی را داراست.

این اتفاق مشکلی را برای اکثر بیماران ایجاد نمیکند، اما تقریباً یک درصد بیماران را دچار اسهال خفیف میکند. مطالعات و تحقیقات نشان می دهد که در حدود ۲۰ درصد از جمعیت جهان در معرض خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا هستند. در عين حال با تاسيسات بازفراوري نسبتاً كوچكي ميتوان چيزي حدود ۱۲ كيلوگرم پلوتونيوم در سال توليد كرد. در ساخت سرامیک ها مورد استفاده قرار می گیرند . از آنجایی که الماس ها با تقریب خوبی متقارن هستند ، نور از سمت های مختلف و با زوایای مختلفی وارد آن شده و این عامل نیاز به ارزیابی مجدد نتایج Tolkowsky را موجب می شود تا الماس به بهترین نحو بدرخشد.

این فلزات درتركیب پیروتین های نیكل دار و یا به صورت كانی های نادر دیگر ظاهر می شود. به کارگیری دو یا چند روش حجاری برای ساخت و زیباسازی آثار هنری سنگی را «روش تلفیقی» میگویند. انواع نقش برجستهکاری به سه روش برداشت زمینه، برداشت نقش تلفیقی انجام میشود. هنگام ساخت و شکلدهی اشیای سنگی به روش خراطی تنها میتوان با ایجاد خطوط موازی، مارپیچ، گود و برجسته و پهن و باریک آنها را تزئین کرد.سنگهای ابزاری که برای خراطی به کار میروند باید تراکم مناسبی داشته باشند که سنگ مرمر رایجترین آنها است.

پریدوت تنها در یک رنگ یافت می شود که یک رنگ سبز پر جنب و جوش است و در بیشتر سنگ های قیمتی نادر است. معدن عقيق شجر بمرود نیز در خراسان جنوبى قرار دارد و به عنوان تنها معدن عقيق شجر ايران تامين کننده بخش عمده مواد اوليه کارگاههاى تراش عقيق است. مثلا در حال حاضر، لیزرهای کامپیوتری به طور گسترده ای برای تراش الماس استفاده می شود که بسیار دقیق و به طور فزاینده ای مقرون به صرفه هستند.

مثلا سنگ الماس اسیاب با سنگ اوپال کاربردهای متفاوتی دارند. این نوع تراش را می توانید در انگشترهای بسیار قدیمی که نگین الماس دارند مشاهده کنید. اما بسته به اندازه و محل تراش ممکن است برش، به تقارن سنگ قیمتی صدمه بزند بنابراین همواره باید به زاویه تراش توجه شود.تراش جواهرات به شیوه اصلی نیازمند بهره مندی از دانش ،مهارت و ابزار دقیق است. دلیل این درخشش نیز حالت مخروطی شکل گوهر تراشیده شده به شیوه برلیان است که باعث چرخش بیشتر نور در گوهر می شود. تغییر و تصرف بسیاری در زمینه تراش برلیان وجود دارند که از جمله آنها می توان به بیضی (oval)، گلابی (marquise)، اشک و شکل قلب اشاره کرد.

با پیچیده تر شدن فناوری تراش، تراش های جدید نیز همچنان در حال شکل گیری هستند و قدیمی ها هم در حال پیشرفت. یکی به صورت نگین در زیورآلات ودیگری به شکل فرم های فانتزی و موارد متنوع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد . تالک چگونه شکل می گیرد؟ در ولسوالی واما در ولایت نورستان، یک تعداد معادن سنگهای قیمتی وجود دارد؛ اما تا بحال کدام سروی بخاطر شناسایی معادن این ولسوالی صورت نگرفته است، تا بحال ۴ معدن در این ولسوالی وجود دارد که از سوی باشندگان محل، به شکل غیر فنی وغیر قانونی کندن کاری و قاچاق میشود.

بسیار مورد توجه قرار گرفته است، اما این سنگ خارق العاده دارای سختی زیادی نیست. سنگها بسیار متنوعاند و هرکدام با توجه به شکل و جنس خود برای کاربرد خاصی مورداستفاده قرار میگیرند. بسیاری از سنگها به دلیل داشتن برخی عناصر و اکسیدهای رنگی در ترکیب خود شکل لایهای منظم یا غیرمنظم دارند که سبب میشود به هنگام برش بهصورت رگههایی در سطح سنگهای لایه شده هویدا شوند. برخی از آنها را میتوان به سادگی به صفحات نازك تقسیم كرد و در برخی دیگر این كار ، خیلی به دشواری صورت می گیرد . رنگ سنگ توپاز به طور کلی در برابر نور پایدار است؛ اما قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما یا نور خورشید ممکن است باعث کمرنگ شدن برخی از سنگهای قیمتی زرد تا قهوهای شود.

ویژگی سنگ از روی استحکام، رنگ، شفافیت، رگه، سختی و شکست (جدا شدن و گسیخته شدن تکههایی از سنگ در امتداد سطوح معین و صاف بر اثر ضربه یا فشار وارده را شکست یا رخ سنگ میگویند) آن مشخص میشود. معرق سنگ بیشتر بر سطح تخت و گستره اجرا میشود. پیشنهاد ما در کالاساخت این است که اگر به سنگی با زمینه روشن نیاز دارید، میتوانید حداقل تا دو پرده تیره تر را که قیمت مناسب تری دارد انتخاب کنید و بعد از اجرا شاهد روشن تر شدن سنگ باشید.

دیدگاهتان را بنویسید