سنگ ماه تولد فروردین + خواص و فواید سنگ ماه تولد فرودین

درد میتواند به ناحیه پشت و شانهها هم منتشر شود. درد صفرا مشخصترین علامت وجود سنگ در صفراست که درد شدیدی بین 30 دقیقه تا 4 ساعت را در پی دارد. در صورتی که سنگها باعث درد نشوند، معمولا در پی سونوگرافی یا اسکن شکم به دلایل دیگری این مشکل نیز تشخیص داده میشود. پولیپ های کیسه صفرا معمولا به صورت تصادفی در حین معاینه معده که برای تشخیص بیماری های دیگر مثل معده درد انجام می گیرد، یافت می شوند. از نظر شیمیایی این سنگ ها مشابه ابسیدین بوده و میزان سیلیس آنها معمولا بین ۷۰ تا ۷۵ درصد وزنی می باشد اما این سنگها حاوی مقادیر بالایی از برخی عناصر مثل Nia،Co Mg و Cr می باشند که منشاء این غنی شدگی فرازمینی تشخیص داده شده است.

سنگهای صفراوی در بیشتر موارد، هیچ علامت بارزی ندارند و معمولا با عکسبرداری شکمی تشخیص داده میشوند. اگر به هر دلیل این تغلیظ بیش از حد انجام شود، کم کم نقاطی از صفرا خشک شده و تبدیل به قطعههای جامدی میشوند که همان سنگهای صفراوی هستند. 4- مصرف سبزیجات (به غیر از شاهی و تره) و میوهها به دلیل فیبر بالا از یبوست و در نتیجه تولید سنگ صفرا جلوگیری میکند. هسونیت از نارنجی مایل به زرد تا نارنجی قرمز متفاوت است و تولید ترکیبی (منظور همه سنگها) از این مکانها 7000 کیلوگرم در سال است.

کمیاب ترین و با ارزش ترین توپاز به رنگ زرد یا صورتی و نارنجی مایل به قرمز است که به آن توپاز سلطنتی یا توپاز گرانبها می گویند. سنگ های کلسیمی: سنگ های کلسیم اگزالاتی، شایع ترین انواع سنگ کلیه و سنگ های کلسیمی هستند. معمولا سنگهای صفراوی فاقد هرگونه علامتی هستند، اما گاهی دردهای شکمی، سوزش سر دل، نفخ، تهوع، احساس سنگینی معده یا عدم هضم غذا میتواند از نشانههای وجود سنگ صفرا باشد. کیسه صفرا، کیسه کوچکی است که زیر کبد و چسبیده به آن قرار گرفته و از سویی به کبد راه دارد و از آن صفرا را دریافت میکند و از سویی، از طریق یک مجرای مشترک با لوزالمعده به ابتدای روده باریک میرسد و از این طریق صفرای ذخیره شده خود را برای هضم مواد غذایی (به طور مشخص چربیها ) وارد اثنیعشر میکند.

در طب سنتی، عمل صفرا محدود به هضم چربیها نیست، بلکه این خلط تلخ مزه که در تمام بدن گردش میکند، خلطی است تیز و سوزاننده که مسیر را برای حرکت سایر اخلاط باز و به هضم غذا کمک میکند. در واقع وظیفه اصلی کیسه صفرا، ذخیره سازی، تغلیظ و تنظیم ورود صفرا به اثنی عشر و کمک به هضم چربیهاست. عمومیترین روش از بین بردن سنگ صفرا ، جراحی به روش لاپاراسکوپی است ، اما روشهای غیر جراحی نیز وجود دارد . در اکثر موارد، سنگ های کیسه صفرا به صورت تصادفی، هنگامی که شخص برای بیماری دیگری تحت درمان قرار می گیرد، کشف می شوند.

وقتی شخص دچار سنگ کیسه صفرا باشد، درد در قسمت کیسه صفرا دیده میشود که در سمت راست بدن و بالای شکم، درست در زیر قفسهی سینه است. این درد شدید، ناگهانی و مداوم بروز میکند و در قسمت میانی یا بالایی سمت راست شکم احساس میشود. در بیشتر مواقع درد به سمت بالا نیز امتداد مییابد و فرد در چنین شرایطی دچار مشکلات تنفسی، حالت تهوع و استفراغ نیز میشود. فردی که سابقه ابتلا به سنگ صفرا دارد در صورت بروز تب، زردی غیرعادی پوست، درد شدید و ناگهانی در سمت چپ شکم که بیش از 6 ساعت طول بکشد و حالت تهوع مداوم باید فورا به پزشک مراجعه کند.

همچنین در این افراد، دهان تلخ مزه، خارش بدن، کاهش اشتها، بادگلو، سوزش دهانهی معده، قی آلوده به صفرا، خشکی زبان، گودی چشمها، تشنگی و زردی متمایل به قرمزی ادرار دیده میشود. زمانی کلسترول باعث تشکیل سنگهای صفراوی میشود که صفرا حاوی مقدار زیادی کلسترول باشد، میزان نمکهای صفراوی کاهش یابد یا انقباضات کیسه صفرا به درستی انجام نشود. دیابت، کاهش سریع وزن، دورههای متناوب افزایش و کاهش وزن، مصرف داروهای استروژن در دوران یائسگی، مصرف بعضی داروهای کاهنده تریگلیسرید خون، زمینه ژنتیک، بارداری و رژیم غذایی بدون مقدار کافی فیبرها از دیگر عواملی هستند که میتوانند زمینهساز تشکیل سنگهای صفراوی شوند.

گرچه علل دقیق تشکیل سنگهای صفرا مشخص نیست، اما بعضی عوامل میتواند زمینهساز خطر شود. اگر نوع یا جنس سنگ کلیه را بدانیم، علل تشکیل سنگ را بهتر درک میکنیم و پزشک متخصص اورولوژی بهتر میتواند برای پیشگیری از تشکیل دوباره آن ما را راهنمایی کند. جواهرسازان نیز ترجیح میدهند توپاز را روی پایهای سوار کنند که کاملا سنگ را در بر بگیرد تا به این روش از شکستن و آسیب دیدن آن پیشگیری کنند. البته آنهایی كه سابقه خانوادگی و بالای ۴۰ سال سن دارند و به اضافه وزن و چاقی مبتلا هستند، بیش از دیگران مستعد ابتلا به این مشکلاند، بنابراین اولین نكتهای كه باید برای پیشگیری و بهبود سنگ كیسه صفرا به آن توجه کرد، رفع اضافه وزن و چاقی است.

6- سنگ كیسه صفرا در زنان دو برابر مردان دیده میشود. در هر وعده، دو قاشق از این ترکیب را با دو لیوان آب ۲۰ دقیقه بجوشانید و نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی میل کنید. اگر چه معمولا بیش از دو تا سه روز و آن هم روزی یک تا دو بار ضرورت پیدا نمیکند. در گذشته تنها از چنین سنگهای آذرینی که متخلخل بوده استفاده میشد، اما امروزه انواع پلاستیکی آن نیز موجود است. Si2O6 در رنگ های سبز ، سفید ، قرمز ، زرد و قهوه ای ، به صورت مات و نیمه شفاف موجود می باشد که نوع نیمه شفاف سبز زمردی آن بسیار ارزشمند است.

داشتن ته رنگ زرد، از قیمت الماس بشدت میکاهد. پس قطعا این سنگ پا بی کیفیت و ارزان قیمت است. این سنگ ها نه مانند سنگ های آذرین درونی در اعماق زمین هستند و نه مانند سنگ های آذرین بیرونی در سطح زمین. کشف گردید. از ۱۹۶۵ مطالعات زمین شناسی وسیع و مهمی در مورد اکتشاف مواد معدنی مهمی چون سرب، روی(جست) مس، طلا باریت، ابرک، سولفور، فسفریتها، سینابر، زغال سنگ، آبهای معدنی، نمک طعام و مواد ساختمانی صورت گرفت. داشتن کوله سیستیت به این معنی است که شما باید تغییرات مهمی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید. باید خاطر نشان کرد در موارد غیراورژانسی عمل جراحی توصیه نمیشود.

در رابطه با اقدامات پیشگیرانه تشکیل سنگ صفراوی به موارد دیگری نیز میتوان اشاره کرد. مایعات به ویژه آب، به رقیق کردن مواد شیمیایی تشکیل دهنده سنگ کلیه کمک میکند. بهطور کلی، صفرا از آب، نمکهای صفراوی، کلسترول، فسفولیپیدها، رنگدانهها و الکترولیتها تشکیل شده است. یکی از آلوتروپ های کربن که از لایه هایی از اتم های کربن که به راحتی می توانند روی هم بلغزند، تشکیل شده است، گرافیت نام دارد.

با حفظ وزن سالم ورزش منظم می توانید خطر ابتلا بیشتر به سنگ های صفراوی را کاهش دهید. خطر ابتلا به سنگ صفرا با افزایش سن نیز افزایش مییابد. در کنار آن میتوانید از لکهبر هم استفاده کنید اما فراموش نکنید سنگ پایی که برای این منظور استفاده شده را دیگر برای بدن خود استفاده نکنید. علاوه بر این، فراموش نکنید که وقتی توپاز روی رکاب انگشتر سوار میشود، چقدر از سنگ مشخص میشود. اگر الماس بر روی جواهری سوار شده بود، آن را وارونه بر روی یک تکه کاغذ قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید