شهید (یادداشت به خط مرحوم دهخدا)

به همین دلیل تمامی شهروندان کره شمالی از سال ۲۰۰۸ موظف اند فضولات انسانی خود را روزانه تحویل دولت دهند. سامانههای ردهبندی مبتنی بر بررسیهای مولکولی نشانگر سه گروه اصلی یا تبار فرگشتی برای پستانداران جفتدار هستند: آفریقاددان، شگفتبندان، و شمالهوددان، که از نیاکان مشترک در دوره کرتاسه جدا شدند. ماست، ماده اصلی تشکیل دهنده دوغ است و آب، نمک، ترکیبات پایدارکننده و طعم دهنده به آن افزوده می شود. امروزه به این محصول لبنی طعم های متفاوتی افزوده می شود که هرکدام قیمت خاص خود را دارند. بیشتر این سریالها موفقیت خود را مدیون هنرپیشههایی هستند که با هنرنمایی در این مجموعهها دل هزاران بیننده را بدست میآورند. گفتنی است که هر فرد از هر سُنگ بونی با فردی از سُنگ بون خود ازدواج میکند. این مسئله در مدارس هم به صورت جدی دنبال میشود و هر بخشی از زندگی مردم در کره شمالی از طریق قوانین خاصی کنترل میشود. البته امروزه علاوه بر سوئیس در فرانسه و باواریا و فنلاند و سایر نقاط هم ساخته می شود. هر چند که همه آن مدلها بر اساس کوتاهی در پشت و بغلها طراحی شدهاند.

در این کشور آقایان میتوانند از میان چند مدل موی مختلف یکی را انتخاب کنند. فقط چند بار شنیدم و دیدم که دینش اسلام است و خانمهای ایران چادر میپوشند. طبقه متخاصم: طبقهای است که حکومت را دشمن و مخالف خود میداند. طبقه مردد: طبقهای است که وفاداری اش به رژیم قابل بحث است اما میتواند به رژیم از طریق عملکرد مناسب اقتصادی، سیاسی خدمت کند. مصرف دوغ در هر وعده باعث کاهش قابل توجه در تعداد باکتری های پاتوژن شده و از آلودگیهای میکروبی جلوگیری میکند. قوانین کشور، بعضی از شادیهای اولیه را هم در زندگی مردم دریغ میکنند. به عنوان مثال دوربین به کره شمالی وارد نمیشود و مردم هم نمیتوانند آن را تهیه کنند. خانمهای خانه دار نیز برای تهیه دوغ در خانه، این کار را با ماست انجام میدهند. به دلیل کمبود کود برای کشاورزی، این کشور از کود تولید انسان برای کشاورزی استفاده میکند. نهاد سنگ بون بدان معنی است که طبقه هر شهروند کرهای و رتبهبندی سیاسی-اجتماعی او از بدو تولد و بر اساس خانوادهای که در آن به دنیا آمده، به وی نسبت داده میشود. این بدان معناست که هیچ شهروند کرهای بر سنگ بون خود کنترلی نداشته در حالی که سنگ بون وی بر تمامی جوانب زندگی وی تأثیر میگذارد.

زبان رسمی در این کشور زبان کرهای است. اکثر مردم کشور از نژاد کرهای به همراه اقلیتی از چینیها و تعداد کمی ژاپنی هستند. بنا بر گفته دولت آمریکا، شهروندان کره شمالی اجازه رفتوآمد آزاد چه در داخل و چه سفر به خارج از کشور را ندارند. بهطوریکه اگر کسی مرتکب جرمی شود، علاوه بر او، کل خانواده اش به اردوگاه فرستاده میشوند. لاکتوباکتریهای موجود در این ماده غذایی، رشد باکتری های مفید در روده را تحریک کرده و جمعیت اینگونه باکتریها بر باکتریهای بیماریزا که میتوانند به سلولهای روده آسیب برسانند، غالب میشوند. در بامداد پیش از ساعت شش صبح سکوت مطلق بر تمام کره شمالی حاکم است و اولین صدای هر روز صدای پخش شیپور از بلندگوهای صبحگاهی است. ظاهراً اعدامها در ملاء عام انجام میشود که در صورت صحت، کره شمالی یکی از چهار کشور آخری است که هنوز اعدام در ملاء عام انجام میدهند. یکی از خواص ماست این است که بهترین دارو برای معده است، زیرا علاوه بر اثرات درمانی که در یبوستهای مزمن و اسهال دارد باکتریهای مفیدی در معده تولید میکند که برای سلامت بسیار مفید است.

قطعا این طور است، در واقع شیر یکی از بهترین مواد غذایی برای ساختن عضله است. وضعیت زندگی در آنجا به شدت اسفبار است چنانکه اسیران از کمبود غذا گاه دست به خوردن موشها میزنند. گانگ چول هوان (زندانی سابق اردوگاه یودوک) در کتاب آکواریومهای پیونگ یانگ، شرح زندگی ۱۰ ساله خود در اردوگاههای کار اجباری کره شمالی را آوردهاست. برای تهیه کفیر، شیر با مخلوطی از ۱۰ تا ۲۰ نوع مختلف باکتری و مخمر پروبیوتیک تخمیر میشود. در این نمایشها صد هزار شرکتکننده از جمله رقاص و ژیمناست به اجرای نمایش میپردازند. در پی سیلهای متعدد و بروز قحطی و خشکسالی در طول تاریخ کره شمالی، بیش از دهها هزار نفر جان خود را در این کشور از دست دادند. اما در کنار این، غزلیات و قصایدی به زبان فارسی دارد که از زیباییهای برتری برخوردار است. به هر حال، مخمرها تاثیر نامطلوبی بر مصرفکننده نمیگذارند اما برخلاف آنها، کپکها به ندرت دوغ را آلوده میکنند و رشد آنها با تغییر طعم دوغ و سپس تغییر رنگ آن مشخص میشود.

دیدگاهتان را بنویسید