(صادق چوبک) – نوشته: لیلا صادقی

دوام (یا سختی)، میزان استحکام و مقاومت سنگ قیمتی در برابر ضربات فیزیکی را اندازه گیری می کند. این مفهومی از غرب است که اغلب تصورات اشتباه از حقیقت را در ذهن مصرف کنندگان قرار می دهد. بعلاوه ویتامین های سلامتی بخش، مواد معدنی و پروتئین، گرده گل همچنین دارای آنزیم هایی است که می توانند در عمل گوارش مفید واقع شوند. بهتر است که آن را در زیر آب گرم به بدن بکشید تا عمل ساییدن به بهترین نحوه انجام شود.

سنگهاي رودخانهاي عبارتند از ريگهاي کروي صاف که در رودخانهها و سواحل يافت ميشوند، عمل آب و سنگهاي ديگر روي سنگهاي رودخانهاي بهطور طبيعي باعث ساييدگي آنها ميشوند، سنگهاي رودخانهاي بهعنوان دانه تسبيح سنگ در جواهرسازي استفاده ميشوند. سنگهاي مصنوعي فاقد ارزش افزوده هستند و در واقع با ورود آنها تنها ارز از کشور خارج ميشود و از طرفي بهخاطر عدم وجود هيچگونه کنترلي بر اينگونه سنگها، بسياري از آنها پس از ساخت به همراه طلا، حتي به قيمت سنگ طبيعي ناآشنا فروخته ميشوند وهماکنون در کشور ما درصد زيادي از سنگهاي قيمتي استخراج شده بهصورت قاچاق از کشور خارج ميشود و از طريق دبي و امارات براي فرآوري به کشورهايي مانند هند و پاکستان ميرود و بعد از فرآوري دوباره بهطور قاچاق وارد کشور ميشود و اينکار باعث ميشود ديگران از ارزش افزوده مواد اوليه ما استفاده کنند که در نتيجه باعث ميشود در کشور ما کارهاي توليد متوقف شود و قاچاق سنگ فيروزه بهخارج از کشور جزو اين موارد باشد و بنا به گفته کارشناسان ظرف يک دهه گذشته از ۷۰ درصد فيروزهتراشان در بازار رضا مشهد که قطب اصلي تراش نگين ايران است تغيير شغل دادهاند.

در برخي معادن که داراي چشمههاي دائمي و همچنين آبراهه هستند ميتوان از ضايعات سنگها براي ايجاد يک آبگير يا سيلبند در پاييندست معدن استفاده کرد که در معدن سنگ گرانيت همدان اينکار انجام شده و از آب اين آبگير براي آبياري زمينهاي کشاورزي پاييندست استفاده ميشود. در حالي که هرمتر مربع بين ۳۰۰- ۲۰۰ هزار تومان به قيمت کيفيت در ساخت به فروش ميرسد لذا مشاهده ميشود کار با ضايعات در صورتي که با برنامهريزي و به صورت گسترده انجام شود بسيار مقرون به صرفه خواهد بود.

شناخت مزایا و معایب کسب و کارهای کوچک قبل از آغاز کار بسیار حائز اهمیت است. داشتن کسب و کار شخصی و کارآفرینی، برای این افراد ارزش بیشتری دارد. امکان برنامهریزی زمانی کار در اختیار شما خواهد بود. امکان رشد وجود دارد. سالانه حدود ۸۰ درصد الماسهای ساختهشده یا استخراجی در صنعت مورد استفاده قرار میگیرند؛ یعنی سالانه حدود ۲۰۰ میلیون قیراط و فقط حدود ۲۰ درصد آن­ها در جواهرسازی استفاده می­شود؛ لذا همانطور که مشخص است کاربرد بسیار وسیعی برای الماس در صنعت وجود دارد. بخش عمده صادرات سنگهاي تزييني ايران به خارج از کشور سنگهاي تراورتن است که ۹۰ درصد سنگ تراورتن توليد شده در دنيا بهمصرف آمريکا ميرسد و اين سنگها بهصورت نيمه فرآوري شده بهخارج صادر شده و حدود ۵۰ درصد ارزش افزوده اين سنگها نصيب کشور ميشود.

در کشور ما ۹۰ درصد ضايعات مواد نرم جهت توليد پلاک مورد استفاده قرار ميگيرد. با در نظر گرفتن پردازش۱۰ هزار مترمربع محصول در ماه و احتساب هزينه دفع ضايعات دوغاب پردازشي که امروزه در ايتاليا در حدود يک دلار براي هر مترمربع است. احداث اولين کارخانه توليد سنگهاي مصنوعي در خوي با استفاده از ضايعات سنگهاي طبيعي روزانه ۱۲۰ مترمربع سنگ مصنوعي که مقاومت آنها ۴ برابر سنگهاي طبيعي است را توليد خواهد کرد.

معمولا براي کف ديوارهها، ديواره کوتاه باغچههاي تزييني از ضايعات و نخالههاي آن در ابعاد cm 4ـ۲ استفاده ميشود. اورانیوم خالی فلز بسیار سنگینی است که اندکی خاصیت رادیو اکتیویته دارد و از آن برای ساخت گلوله های توپ ضد زره پوش و اجزای برخی جنگ افزار های دیگر از جمله منعکس کننده نوترونی در بمب اتمی استفاده می شود. منطقه کارارا ايتاليا بهعنوان مهد صنعت سنگ تزييني جهان شناخته ميشود و تکنولوژي توليد سنگهاي آنتيک و مصنوعي از سال ۱۹۶۰ در ايتاليا پديد آمد و اولين کارخانه توليد سنگهاي آنتيک و مصنوعي مربوط به شرکت برتون ايتاليايي بوده که پيش از ۸۰ نمايندگي در کشورها و ۳ نمايندگي در ايران دارد.

همچنين در معدن سنگ تراورتن دينگه کهريز همدان در مسير همدان ـ ملاير بلوکهاي کوچکتر و با وزن حدود ۷ تن کمتر جزو ضايعات محسوب ميشود و از مواد باطله براي توليد سنگهاي آنتيک و لقمه استفاده ميشود. در برخي از کشورهاي خارجي از ضايعات سنگ بهترين نوع سنگ را تهيه ميکنند. ميتوان مرحله ديگري را روي توليدات انجام داد و آن هم چرمي کردن لايه رويي سنگها است در اين خصوص با استفاده از فرچههاي پلاستيکي مخصوص، سطح سنگها را پوليش ميکنند که باعث چرمي شدن سنگها ميشود، اين نوع عملکرد در مورد بسياري از سنگها از جمله مرمريتها، مرمر تراورتن و چيني صادق است.

این نوع تراش، شروعی برای تلاش های رسیدن به حداکثر درخشندگی و جلا برای تراش های مدرن امروزی بود. هر انسانی برای رفع نیازهای مالی روزمره خود نیازمند داشتن شغل است. ۷۰ تومان هزينه داشته تا ۷ مترمربع سنگ بدهد، يعني هر متر ۱۵ هزار تومان اين سنگ در بازار به متري ۱۹-۱۷ هزار تومان فروخته ميشود يعني به ازاي برش هر تن سنگ حدود ۳۰-۱۴ هزار تومان سود حاصل ميشود. ارزش افزوده سنگ تراورتن ۵ دلار در هر مترمربع سنگ است. اگر قيمت يک مترمربع سنگ معمولي بين ۲۵ تا ۳۰ دلار باشد سنگ مصنوعي داراي قيمتي بين ۳۷ تا ۴۰ دلار است.

در حال حاضر حدود ۵ هزار واحد سنگبري با ۳۷ هزار ميليارد ريال سرمايه و گردش مالي ۲۵ هزار ميليارد ريال در کشور فعال هستند. تاکنون ۵ واحد کانهآرايي جهت فرآوري سنگهاي باطله در کشور ايجاد شده که فقط يکي از آنها در کنار معدن مستقر است و بقيه در کارگاههاي خارج از معادن مستقر شدهاند. شهرداريها و ارگانهايي که فعاليتهاي عمراني دارند بهعنوان بزرگترين مصرفکنندگان سنگهاي باطله فرآوري شده کشور هستند و در صورتيکه شهرداريها ميزان مصرف سنگهاي باطله فرآوري شده را افزايش دهند بخش خصوصي بهدنبال ايجاد واحدهاي کانهآرايي سيار خواهد رفت و با سرمايهگذاري در اين زمينه اقدام به فرآوري سنگهاي باطله خواهد کرد.

این ارز ها به گونه ای ساخته شده اند که بتوانند آینده پول های کاغذی را شکل دهند و هر کدام از آن ها قابلیت های متفاوتی دارند. به طور کلی نمیتوان گفت که کدام کیف پول از همه بهتر است، همه کیف پولها مزایا و معایب خود را دارند. بدیهی است که برای دریافتن اینکه واقعا سنگها خواص درمانی دارند یا خیر بهتر است به مقاله سنگ درمانی و خواص سنگها مراجعه کنید. شخصی که این سنگ های زیبا را برای نخستین بار مشاهده کرد Grandidier است و نام Grandidierite از اسم او گرفته شده است. برای کسانی که هنوز هیچ کسب و کاری به نام خود ندارند، شروع یک کسب و کار کوچک میتواند ریسک کمتری به دنبال داشته و درصد موفقیت بیشتری هم برای آنها ایجاد کند.

هر پیروزی احساس شعف زیادی در انسان ایجاد میکند. آن ها به دلیل ترس از دفع ناگهانی سنگ و ایجاد درد، این کار را انجام می دهند. در ساختمانهای سنگی از سنگ لاشه همراه با ملاتهای گچ و آهک استفاده شده است چنانچه باید اذعان کرد که اگرچه سنگ به علت سنگینی و مشکلات حمل و نقل و استخراج تا حدی جای خود را به مصالحی نظیر آجر داده است اما همچنان اهمیت خود را در .ساختمانهای سنگین و سخت نظیر پلها ، تونلها بهمن گیرها، دیوارهای حائل و سنگ چینها و کرسی چین ها و غیر حفظ کرده است خواص عمومی و کاربری سنگها را به طور کلی از نظر منشاء تشکیل به سنگهای آذرین ، رسوبی و دگرگون دسته بندی می کنند .

برای این که بتوانید با ریال در ایران تبادل رمز ارز کرده و در بازار ارز دیجیتال حضور داشته باشید، باید در صرافیهای مجازی حساب باز کنید و پس از احراز هویت خود توسط صرافی، میتوانید با شارژ کردن حسابتان رمز ارز خریداری نمایید. اگر بخواهید رمز ارزهای خریداری شده خود را نگاه دارید، باید آنها را درون یک کیف پول دیجیتالی (wallet) بگذارید. این ارز ها به صورت غیر متمرکز هستند و برای تبادل آنها به هیچ بانکی نیاز نیست و فقط با داشتن یک کیف پول میشود تبادل کرد. اگر کار نکنید از پول خبری نیست.

اگر پوست بسیار حساسی دارید، بهتر است سنگ پا را فقط برای لایه برداری پاهایتان به کار ببرید. این دو کلمه، از لحاظ تصویری، کسی را بازنمایی میکنند که روبهروی خودش نشسته و با خودش حرف میزند. بلکه مردم بسیاری از کشورها با این تصور که هر سنگ گرد و سفیدی میتواند الماس لونسدالیت یا الماس اختری باشد، در سایتهای فروش آنلاین قیمتهای کهکشانی برای آنها تعیین میکنند. نهتنها از جهت تحلیل بازار و رقبا بلکه دردسرهای مدیریتی، حقوق کارکنان و تمام هزینههایی که برای کسب و کارهای بزرگتر وجود دارد از جمله دلایل قانعکنندهای هستند تا راهاندازی یک کسب و کار کوچک را در اولویت قرار دهند.

فیروزه در آریزونا، نیومکزیکو، ایالات متحده، استرالیا، افغانستان و ایران( نیشابور و دامغان) یافت مىشود؛ فیروزه عجمی و شجری نیشابور نه تنها در کشور بلکه در سطح جهان به دلیل کیفیت عالیاش بسیار معروف است. اگر چه این عنصر بطور طبیعی در سرتاسر جهان یافت میشود اما تنها حجم كوچكی از آن بصورت متراكم در معادن موجود است. يک شرکت ژاپني با الهام از شرايط آب و هوايي پراگ، پايتخت جمهوري چک، ماده تازهاي را تکميل کرد که از آن ميتوان در سنگفرش کردن پيادهروها استفاده کرد، اين ماده در عين حال قادر است دود و گاز ناشي از حرکت خودروها را تصفيه کند.

قطعات مکعب شکلي که با استفاده از ماده جديد ساخته ميشوند حاوي کاتاليزور دي اکسيد تيتانيوم است که ميتواند در هوايآفتابي با ماده اکسيد نيتروژن که از اگزوز اتومبيلها متصاعد ميشود، واکنش شيميايي انجام دهد و اين گاز آلودهساز را به دو عنصر اکسيژن و نيتروژن تجزيه کند، سنگهايي که در سنگفرش پيادهروهاي شهر پراگ بهکار رفته بهطور طبيعي حاوي کاتاليزور دي اکسيد تيتانيوم است و وجود همين ماده موجب شده تا هواي اين شهر از اکسيد نيتروژن پاکسازي شود. بسته بهنوع پايلوتي که در نظر است، سنگهاي بهدست آمده را به قطعات کوچکتري مثلا x 2 2cm يا x 1 1cm يا به هر شکل ديگري که مورد نياز طرح باشد برش ميدهيم، اين سنگها که به اشکال وابعاد مورد نظر تبديل شد، هر گروه را بهطور مجزا در دستگاه ميکسر قرار داده و درون دستگاه مقداري (حد معين) آب ريخته و دستگاه را روشن ميکنيم تا پس از چند ساعت در اثر سايش قطعات برش خورده روي يکديگر شکلي کهنه بهخود بگيرند و پس از آن محصول بهدست آمده را جهت خشک شدن در محلهاي مخصوص نگهداري ميکنند، پس از خشک شدن قطعات، بسته بهنوع طرح، قالبهايي که از قبل به اين منظور طراحي و با موادي مثل سيليکون ساخته شدهاند در اختيار کارگراني که در اين بخش عمدتا خانمها هستند، قرار داده ميشوند، در اين بخش کارگران سنگهايي را که به اشکال مختلف تهيه شده در جاهاي در نظر گرفته شده درون قالبها ميچينند، هنگام چيدن آنها، شکل و طرح سنگها کاملا اختياري و با برنامهريزي انجام ميشود.

دیدگاهتان را بنویسید