لجن صفراوی و رهنمودهای غذایی

ذخایر تننالیم ونیوبیم درمعدن نیلاو (ولایت لغمان) و ساحات نورستان و نقاط دیگر کمربند پگماتیت خیز از اهمیت بلند برخورد داراست. شناخت ایرانیان و اهمیت علم نجومی در طالع و جایگاه سنگها در تاریخ ثابت شده است. بافت الیافی ، مرمر مانند و رنگهای شبیه به رنگ زمین باعث شده است که این سنگ یکی از محبوبترین سنگها برای استفاده در مصالح ساختمانی باشد. فیروزه از انواع سنگهای آذرین است و دارای درجه سختی 6 است و میتواند شیشه را ببرد و در رنگهای آب، سبز و سفید وجود دارد. برای مطالعه بیشتر درباره این گوهر روی لینک انواع یاقوت و خواص آن ها کلیک کنید.

این روش بیشتر برای نمای خارجی ساختمان استفاده می شود. سنگ های قیمتی در گونه ها و گروه های مختلف طبقه بندی می شوند. پس هم مادر و هم پدر ساختگی فریدون، خود خانم سیمرغی است، این گونه جعلیات، شیوه متداول در ادیان نوری بوده است، حقانیت به سرکشی، از سیمرغی است. کریستال های با ارزش و باکیفیت رنگهایی چون صورتی، قرمز سیر و سبز بوده و به علت چند رنگی قوی در جهات مختلف کریستالوگرافی تراش آنها باید به گونه ای باشد که سطح اصلی یا تاج موازی محور اصلی کریستالو گرافی قرار گیرد. استخراج این سنگها از چند هزار سال پیش تا به امروز توسط اهالی محل صورت میگیرد.

با در نظر داشت تطبیق این رهنمودهای جدید و اصلاح شده، پیشرفتهترین پروژهٔ معدنی از زمان شوری سابق در ساحهٔ معدن مس عینک پس از پیشنهاد داوطلبی در سال ۲۰۰۸ به کمپانی MCC کشور چین به استخراج سپرده شد. اغلب گارنت ها در تماس با توده های نفوذی با سنگ های میزبان آهکی و یا در قسمتی از شیست ها، شیل ها، در تکه های آذرین درونی در زمان سرد شدن و نمونه های رسوبی همانند گرانیت ها، پگماتیتها و گرانودیوریت ها تشکیل و یافت می شوند.

در آن زمان مردم معدن طلا، آهن، مرمر، لاجورد، یاقوت و فیروزه را میشناختند و از آن زیورآلات میساختند. چهار معدن مهم این کشور یعنی معادن پنجشیر، یاقوت جگدلک، لعل بدخشان و نورستان بهشکل غیر فنی استخراج شده به بازار هندوستان و مارکیت پاکستان بهفروش میرسد. منرالهای قیمتی از قبیل کورندوم امیتس توپاز، یاقوت در دو ناحیه، اکومارین لعل در شغنان بدخشان، عقیق سیاه و رنگه، گرانیت، زمرد پنجشیر فیروزه، بیرایت، تورمالین (شاه مقصود) میباشد.

معادن مس در ولایتهای لوگر، هرات، فراه، کاپیسا، قندهار، زابل و معادن جنوب افغانستان عبارتند از معادن مس عینک جوهر و دربند میباشد. هکذا معادن نمک این کشور در اندخوی فاریاب، دولتآباد تالقان و نمکسار هرات، میباشد. تنها در ۱۹۹۵گری باورساکس (جواهرشناس آمریکایی) با همکاری بونیتا چمبرلن کتاب جالب «سنگهای قیمتی افغانستان» را منتشر نمودند که در واقع جدیدترین اثر قابل توجه در زمینهٔ زمینشناسی و مواد معدنی این کشور میباشد. اگرچه ممکن است یاقوت سفید و الماس شبیه به یکدیگر به نظر برسند، اما در واقع کاملا از یکدیگر متفاوت هستند.

اندازه سنگها متفاوت است. نتایج آزمایش خون به نظارت بر سلامت کلیههای شما کمک میکند و ممکن است پزشک شما را وادار به بررسی سایر شرایط پزشکی کند. در قرون وسطی و در اوایل قرن ۲۰ نیز طلا در منطقهٔ مقر، نقره و زمرد در ولایت پنجشیر، معادن متعدد آهن و سایر فلزات در نقاط مختلف مورد استفاده قرار میگرفت؛ و همچنین طی دو قرن معادن زغال سنگ در شمال و بخش مرکزی، نفت وگاز در مناطق شمال افغانستان، هلمند قندهار و خوست کشف شدهاست.

معدن: محلی است که منرالها در آن تثبیت گردیده و فعالیتهای حفرکاری، منرال و سایر فعالیتهای مرتبط به آن صورت میگیرد، ساختمانها، تأسیسات، دستگاهها و تجهیزات که به منظور استخراج، پروسس، آمادهسازی منرالها در سطح یا طبقات تحتانی زمین قراردارد. سنگهای قیمتی را در افغانستان به نام احجار کریمه، احجار قیمتی یا منرالهای قیمتی میگویند. به علت حرکات عمودی کوه زائی یا قاره رزائی این فوران ها در لایه گوشته آغاز شده و سر راه خود، تکه هایی از سنگ های گوشته را کنده و بدون ذوب کردن به سطح زمین منتقل می کنند.این فوران ها حاوی سنگ الماس هایی می باشند که در شرایط دما و فشار بالای لایه گوشته زمین ایجاد شده اند.

احتمالا سنگ های کلسیمی نیزبه شکل کلسیم فسفات ایجاد می شوند. بعد از دوش گرفتن بهتر است برای جلوگیری از ایجاد خشکی و ترک کف پا از کرم های مخصوص در این ناحیه استفاده شود. مصرف به اندازه و زیاد مایعات یکی از مهمترین روش های درمانی و پیش درمانی جهت جلوگیری از شکل گرفتن انواع سنگ کلیه است. یکی از سنگهای نیمه قیمتی که در تزئین و تعمیرات کار میگیرند مرمر است. در سال ۱۹۱۹م برای نخستین بار هیئت روسیه برای اجرای کار بالای منابع معدنی، وارد کابل گردید. در سال ۱۹۳۷، افغانستان جواز فعالیت به کمپانی اکتشافی داخلی – نیویورک جهت اکتشاف ذخایر نفت در سراسر کشور را، اعطا نمود، اما به دلیل آغاز درگیری قریب الوقع جنگ جهانی دوم، کمپانی نامبرده پس از یک سال از امتیاز خویش عقبنشینی نمود.

در تراش زاویه ای که بیشتر روی جواهرات شفاف وگرانبها انجام میگیرد ابتدا زوایای تراش محاسبه شده و توسط دستگاه مخصوص این کار قطعه جواهر ثابت شده و تراش برروی دیسک افقی صورت می گیرد .بسته به الگوی تراش زوایای تراش میتوانند از چندین تا بیش از ۱۰۰ تراش داشته باشند.کاملا مشهود است که یک تراش زاویه ای زیبا ودرست در قیمت تمام شده جواهر بسیار موثر است.از آنجا که هیچ سنگ جواهری به صورت خام مورد استفاده قرار نمی گیرد و الزاما جهت استفاده در صنعت جواهر سازی می باید تراش وپولیش شود لذا صنعت جواهر تراشی از ارزش افزوده بسیار بالایی برخورددار است یعنی با خرید یک سنگ جواهر خام وتبدیل آن به چندین نگین تراش خورده ارزش چندین ده برابری به جواهرات تراش خورده افزوده میگردد.

برای انجام این کار پیشبینی گردیده، که رشد سریع در بهرهبرداری و استخراج منرالها لازم است و در ضمن دولت افغانستان تشخیص مینماید که روش و سیاست ملکیت دولتی (ملی سازی) دوران اتحاد شوروی از لحاظ اقتصادی مؤثر یا پایدار نبود. برای اولین بار زمینشناسان انگلیسی (گریس باخ و هایدن) در افغانستان مرکزی و شمالی مشاهداتی انجام دادند و بعدها زمین شناسان فرانسوی، (فیورون و همکاران) در سالهای ۱۹۲۶-۱۹۵۱ مناطقی در اطراف کابل را نقشهبرداری زمینشناسی نمودند. وبعدها زمینشناسان فرانسوی، (فیورون و همکاران او) در سالهای ۱۹۲۶-۱۹۵۱ مناطقی در اطراف کابل را نقشهبرداری زمینشناسی نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید