ماهی اسکار :: آکواریوم آب شیرین

به هر حال اگر علاقمند به دیدن عملیات تخمریزی هستید، می توانید هنگام آماده سازی مولدین، شیشه جلو و طرفین آکواریوم را با یک کاغذ تیره بپوشانید و در قسمتی از کاغذ یک یا دو سوراخ مناسب برای دیدن ماهیها به وجود آورید و عملیات تخمریزی را از این سوراخ ها ملاحظه نمایید بدون اینکه مولدین ناراحت شوند. شانس اینکه والدین بر روی مکانی که شما آماده نموده اید . که در ماده ها وجود ندارد و ممکن است که شما به همین اساس یک جفت را برگزینید و پس از آماده کردن بهترین شرایط برای آنها در انتظار تخم ریزی جفت خود بماند.

گریین اسکات از گونه های مختلف اسکات ها میباشد.این ماهی ها را در دسته ماهیان لب شور قرار میدهند و اینگونه از ماهی ها قادرند تا حدی شیرینی و شوری اب را تحمل کنند.این ماهی از سیلور اسکات گرانتر و با ارزش تر است.اسکات ها دارای تیغ هایی در بالای سرشان هستند که زیبایی خاصی به این ماهی میدهد و توجه دیگران را به خودشان جلب میکند ولی اسکات ها از این تیغ ها برای حفاظت از خود و ترساندن بقیه ماهی ها و زمانی که استرس بر انها وارد میشود استفاده میکنند.در نوک این تیغ ها ماده ای مانند یک سم ضعیف وجود دارد که وقتی به پوست یک ماهی یا انسان برخورد کند در سیستم بدن انسان و حیوان درد ضعیفی را ایجاد میکنند.دقت کنید که هرگز دستتان با نوک این تیغ ها برخورد نکند چون که تا چند دقیقه یا بیشتر دچار درد و بی حسی میشوید.گریین اسکات ها معمولا به دو دسته تقسیم میشوند گریین اسکات های سوپر یا پلنگی و گریین اسکات های معمولی.

در مدت سرخ کردن ماهی میتوانید از مخلوط کره، آبلیمو یا آب نارنج و زعفران دم کرده سسس درست کرده و با برس روی ماهی بمالید تا ماهی طعم و مزه بهتری پیدا کند. به حداقل برسانید. نخستین کاری که باید بکنید این است که کسی را در محدوده زندگی خود پیدا کنید که سابقه ی خوبی در زمینه تعیین جنسیت اسکارها داشته باشد. بازی های زمان تخم ریزی در اسکارها معمولا با رفتارهای تهاجمی همراه است. تا برای یک روز کامل فعالیت های پیش از تخم ریزی ( pre – spawning ) خود را با انجام تعقیب و گریز و یا لانه سازی به پایان برسانند.

اگرچه میزان مصرف توصیه شده روزانه (RDI) اسیدهای چرب امگا 3 وجود ندارد، بسیاری از سازمان های بهداشتی توصیه می کنند که بزرگسالان سالم حداقل 250 تا 500 میلی گرم از EPA و DHA ترکیبی در روز مصرف کنند . 2.تغذیه: نمونه های بین ۴۰تا۸۰ سانتی متری از پرتاران ونمونه های بزرکتر از۸۰سانتی متر از نرمتنان ، ماهیان (سگ ماهیان ،گاو ماهیان) تغذیه می کنند. به طور کلی می توان ماهیان آکواریومی، مخصوصاً ماهیان آب شیرین را ماهیان باهوشی در نظر گرفت.

سپس باید رفتار ماهی ها را تحت نظر گرفت. اما لازم به ذکر است که ظاهر این ماهی ها در طول مراحل رشدشان تغییر پیدا می کند و بعد از گذشت مدتی طرح و فرم اصلی را به خود می گیرند! اما شما میتوانید آنها را در جاهای دیگر نیز پیدا کنید، مانند ماداگاسکار، جنوب آسیا، و حتی مناطق گرمسیری قاره آمریکا. ماهی اضافی شانس شما را برای پیدا کردن یک جفت از میان آنها افزایش خواهد داد . جفت نادرستی را برایتان انتخاب کند. احتمالا در انتخاب خود موفق بوده اید. جفت یابی اگرچه اکثرا به آسانی انجام می گیرد، باوجود این در پاره ای موارد، به خصوص نرها خشونت نموده و جفت انتخاب شده برای خود را نمی پذیرند.

در مورد تهیه یک جفت جدید عجله به خرج ندهید. در برخی از ماهی ها، این مسئله به دلیل عفونت زمینه ای باکتری یا قارچ ایجاد می شود، اما می تواند به یک بیماری کلیوی یا کبد نیز مربوط باشد. یا رفتارهایی مانند ایجاد لرزش های سرتاسری در بدن با ضربه زدن توسط باله دمی در آنها دیده شد. ماهی قزل آلا یا گُل ماهی از ماهی های سردآبی بوده و در زیرگروه ماهی های آزاد قرار می گیرد و بدنی فشرده داشته و باله دمی بزرگتر از ماهی آزاد دارد. شما توانید با استفاده از باله ها با علامت های موجود بر روی بدن ، جفت اسکارها را تشخیص دهید.

ممکن است که واقعا نر و ماده نباشند اما این احتمال هم وجود دارد که آنها جفت باشند اما برای تخمریزی آمادگی را نداشته باشند. در بیشتر موارد ماهیانی که این نوع رفتار را از خود نشان می دهند نر و ماده نمی باشند ولی حتی اگر جفت هم باشند این رفتار آنها نشان می دهد که آمادگی تخم ریزی را ندارند . اگر درست کار کنید میتوانید با این روش تکثیر، از هر جفت ماهی اسکار سالانه 10000 عدد بچه ماهی قابل عرضه به بازار تولید نمایید. که وقت خود را با ماهی که هرگز با ماهی شما جفت نخواهد شد تلف نمایید.

نشانه این است که تخم ریزی نخواهند کرد و بهتر است که ماهی دوم را به صاحبش باز گردانید . اگر در طول این یک روز اقدام به تخم ریزی ننمودند. دنیای ماهی ها و یا موجودات آبزی یک دنیای بسیار بزرگ و گسترده ای است که هم اکنون بعد از گذشت هزاران سال از عمر کره زمین اکثر ماهی های دریاها و اقیانوس ها هنوز کشف نشده اند و با مشاهده آنها ممکن است شوکه شویم! ماهی اسکار Astronotus ocellatu که در برخی مناطق به آن طاوس ماهی و یا سیکلید مخملی هم گفته می شود، ماهی اسکار Astronotus ocellatu یکی از مهمترین ماهیان زینتی آکواریومی است که از 60 سال پیش مورد توجه علاقمندان به نگهداری ماهیان زیتی قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، موسسه تحقيقات شيلات ايران اعلام كرد: موسسه تحقيقات بين المللي ماهيان خاوياري ايران براي نخستين بار از دل يك ماهي پرورشي 122 سانتيمتري ازون برون با هفت سال سن، حدود 1070 گرم خاويار به دست آورد. البته از آنجا که فضای مورد نیاز برای نگهداری این گروه ماهی ها که برای تکثیر در نظر گرفته شده اند بسیار زیاد است. البته باید از قبل آکواریومتان را دو قسمت کرده باشید بطوری که اسکار ها بتوانند یکدیگر را ببینند.

با تمام این تفاسیر بزرگ کردن بچه ها کار بسیار مشکلی خوهد بود. برای تانک بچه ها خوب است. حتی بهترین فروشگاه های ماهیان گرمسیری با گسترده ترین شبکه داد و ستد در پایتخت برای جذب تعداد زیادی بچه ماهی اسکار محدودیت هایی خواهند داشت. باید دما را به تدریج تا حد ۲۸ درجه سانتی گراد افزایش داد و همین درجه حرارت را بعد از پیش هم گذاشتن ماهی ها ثابت نگه داشت.

تكثیر این ماهیها تا حدی آسان بوده و آنها فقط نیاز دارند كه سالم باشند و آب تمیزی داشته و غذای خوبی مصرف نمایند. 2. لیمو را برش داده و آب آن را در ظرفی بریزید. به ماهی هایی که این رفتار را نشان داده اند اجازه دهید. آنها ماهیان اجتماعی بسیار مناسبی هستند و به یك مخزن حداقل 20 گالنی با ارتفاع زیاد احتیاج دارند تا كاملا خود را در آن نشان دهند. آرتمیاهای موجود دربازار از 12 ساعت به بعد هچ میشوند که تا 30 ساعت هچ کامل میگردد.

در مورد نگهداری از این نوع ماهیها میتوان گفت این گونه در آکواریومها و تانکهای کوچک نیز قابل اسکان هستند ولی برای تحرک بیشتر میتوانید از آکواریوم بزرگتر با حداقل 1000 لیتر ظرفیت استفاده کنید.دمای مناسب برای این نوع ماهیها در حدود 22 – 28 درجه سانتیگراد میباشد. به هر حال در مقایسه با سایر ماهیهای آکواریومی، میتوان گفت که واقعا اسکارها میدانند که چکار می کنند. اگر اسکارها واقعاً نر و ماده باشند. برای مثال اگر پنج ماهی داشته باشید و تقریبا از لحاظ ریاضی داشتن یک نر و ماده در میان آنها قطعی است.

صید این ماهی به طور كلی ممنوع است و حتی ماموران بر روی كار صیادان شمالی كه به صورت پره كشی ماهیگیری می كنند ، نظارت دارند. همچنین گفته می شود که نرهای بالغ رنگارنگ تر و خشن تر از ماده بالغ هستند. همین امر در مورد ماده هم نیز صادق است. ماهی کوریدوراس: ماهی Corydoras یا گربه ماهی کوری، در اندازههای متفاوتی وجود دارد و میتواند به واسطه رفتار صلح طلبی که دارد، در آکواریوم نیز زندگی کند. تعویض آب آکواریوم برای ماهیان آنجل نیز مانند دیگر ماهیان آب شیرین می باشد.

ماهی اسکار جزو ماهیان زینتی است که تغذیه پیچیدهای ندارد. اگر پس از اینکه برای بار دوم ماهی ها را از هم جدا کرده اید. پس از اینکه ماهی های جدا شده دوباره پیش هم گذاشته شدند. و در نتیجه احتمال دارد ماهی اسکار کوچکتری که به منظور تولید مثل در مخرن با ماهی اسکار بزرگتر نگهداری می کنید. ماهی های سالمون مختلفی وجود دارند که هر کدام به شیوه های متفاوتی طبخ می شوند.

اگر قصد دارید که ماهی اسکار را با موفقیت تکثیر نمایید. که در این حالت شما باید از روشی که قبلاً گفته شد پیروی نمایید با این تفاوت که دیگر لازم نیست برای پس دادن ماهی به صاحبش عجله کنید . پس از آن هر دو ماهی شروع به جا به جا کردن سریع سنگ ریزه ها ( اگر در کف آکواریوم ماسه و سنگ ریزه وجود دارد ) یا تمیز نمودن تکه سنگها ( اگر در مخزن تکه سنگ وجود دارد ) نمودند. باز هم تلاش کنید زیرا احتمال زیادی وجود دارد که سرانجام یک تخم ریزی موفق داشته باشید پس عجله نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید