همه چیز در مورد ماهی اسکار ; رفتار و ویژگی ها – پت زیپ

اسکار دوست دارد تخمهایش را در کف و روی سطحی صاف بریزد. 4. برخی افراد دور ماهی کاغذ آلومینیومی می پیچند یا کف سینی فر را با این کاغذ می پوشانند اما بهتر است کف سینی را با سبزی هایی نظیر هویج، کرفس و پیاز و فل فل دلمه ای بپوشانید. موقع تخم گذاری بهتر است از یک تکه کاشی تمیز و براق یا یک تکه سنگ مرمر صاف استفاده شود که در کف آکواریوم قرار بدهید تا ماهی تخم ها رو روی ان بگذارد . چنانچه تخمها بصورت مرتب و منظم بر روی تخته سنگ چیده و چسبیده شده اند.

اگر شکم آنها مرتب با غذای مناسب پر شود، رشدونمو آنها خیلی سریع خواهد بود. حالا وقت آن رسیده که داخل شکم ماهی را با مواد پر کنیم. برای استحصال خاویار از یک ماهی به زمانیاز آن را به واسطه بازآوری مجدد در شکم ماهی باقی میگذارند، سپس ماهی را به مدت ۳ ماه در استخرهای مخصوصی، قرنطینه نگاه میدارند و پس از این مدت وی را نشانه گذاری کرده و به دریا باز میگردانند. آکواریومی که مناسب برای انها باشد , آکواریومی بزرگ با فضای باز برای شنای ماهی و تزئینات صخره ای و کنده های درخت و آبی کمی اسیدی با تهویه دائم آب است .

رب انار ملس و شیرین و به همراه چند عدد آلو و مقداری انار دان شده اضافه کرده و ۱/۳ لیوان آب ریخته تا رب انار رنگ باز کند سپس از روی حرارت برداشته و اجازه دهید تا خنک شود. زمانیکه نر و ماده بر روی سنگ بروند و شروع به تمیز کردن آن بکنند، لحظات تخم ریزی نزدیک می شود. حدود دو ساعت این حرکات زیبا و موزون همراه تخم ریزی ادامه خواهد داشت. این ابزارهای علاقه همراه با بوسه زدن و یا نوازش با لب به همدیگر اعلام می شود.

شادی آنها لحظه به لحظه زیادتر می شود و ابراز علاقه آنها شدیدتر و خشن تر به ظاهر می رسد، بطوریکه آب آکواریوم به تلاتم می افتد. با این حال ، اگر می خواهید چند مورد را در یک مجموعه زیبا نگه دارید ، من یک آکواریوم را که ۵۵ گالن یا بزرگ تر است توصیه می کنم. بعد از چند ساعت ماهی های مرده رودخانه ای در آکواریم اوضاع خرابی را بوجود می آورند.

نر و ماده هر دو چند ساعت قبل از تخم ریزی بر روی سنگ با لرزش و تمیز کردن و با حالات شدید و تغییر رنگ و پر رنگ شدن شروع به آماده و تمیز کردن محل تخم ریزی می کنند. بنابراین حتما روی آکواریوم را بپوشانید و هرگز برای آنها ایجاد مزاحمت نکنید. از آنجایی که آنها ماهیهای بچهزائی هستند، بسیاری از علاقهمندان فقط با یک تهیه ماهی از آن در آکواریوم خود استفاده میکنند که میتواند به سرعت به ماهیهای زیادی تکثیر شود. تخم ها بعد از ۳ تا ۴ روز شکفته میشوند و نوزادان تا مدت ۲ روز بی حرکت باقی میمانند و بعد از اون از کیسه زرده تغذیه میکنند .

بعد از 24 ساعت ماهی های مولد آماده هستند ابتدا ماهی ماده را آزمایش می کنیم، اگر تخمها رسیدگی کامل پیدا کرده باشند برای تخمگیری با احتیاط و به آرامی از دو طرف پهلوی ماده با فشار ملایم تخمها به بیرون هدایت می شوند و داخل یک ظرف قرار می گیرند. برای آکواریوم تخمها حتما باید اکسیژن کافی قرار دهید، چنانچه آب تخمها شیری رنگ است حداقل ۳ روز فیلتر در آکواریوم کار بگذارید تا آب را کاملا شفاف و روشن کند. وقتی شما به ماهی خودتان غذا میدهید , بعد از مدتی ماهی فقط وقتی که شما جلوی آکواریوم می ایستید به سمت شما می اید و هر کس دیگه ای که قصد غذا دادن به انها را داشته باشد , به او توجهی نشان نمیدهد (حتی وقتی گرسته باشد) !

می توانید بآرامی سنگ تخمها را به آکواریومی با مشخصات آب تخمها که از قبل آماده کرده اید منتقل سازید. ۱- ماهیهای مولد را به آرامی به آکواریومی که از قبل آماده کرده اید منتقل سازید. ۱- نوک لوله اسپرم نر شبیه به نوک قلم نی و دوکی شکل اس. بعضی از پرورش دهندگان سالمون به ماهی های خود رنگ صورتی تزریق می کنند تا دقیقا شبیه سالمون های وحشی شوند. بعضی اوقات اشخاص تعداد زیادی ماهی رودخانه را در آکواریم می ریزند و آنها تعدادی را می خورند و بقیه را می کشند و رها می کنند. آکواریم باید دارای فیلتر مناسب، اکسیژن کافی، نور کافی باشد.

اگر یک جفت اسکار جوان و سرحال که تازه همدیگر را انتخاب کرده اند و با هم جفت شده اند را با یکدیگر در یک آکواریم نگهداری کنید. اگر تمام نکات و اصول تکثیر و پرورش اسکارها را بخوبی رعایت کنید. با این حال روش هایی برای تشخیص نر و ماده و جفت گیری و تکثیر ماهی اسکار وجود دارد. در هر دو حالت تفاوتی وجود ندارد و معمولا نتیجه یکسان حاصل خواهد شد.

چون بصورت غریزی متوجه می شوند سهمی از آن تخمها نصیب خودشان خواهد شد. طرفدار شدند چون شرایط نگهداری انها تقریبا ساده است و ماهی های خیلی مقاومی هستند در مقابل بیماریها و در صورتیکه در شرایط خوبی نگهداری شوند و از نظر تغذیه و بهداشت مراعات شوند , خیلی زود بزرگ شده و بعد از یکی دو سال آماده برای تولید مثل می شوند . نگهداری: اولین قدم برای نگهداری اسکات ها از زمانی شروع میشود که شما قصد بر خرید این ماهی می کنید زیرا ابتدا باید اب و شرایط مناسب انها را در اکواریوم خود پیاده سازی کنید بنابراین زمانی که برای خرید این ماهی اقدام میکنید از اب و شرایط ابی که ماهی در ان نگهداری میشود اطلاع کسب کنید ، بهترین کار این است که از فروشنده شرایط ابی فعلی انها را بپرسید تا احتمالا در هنگام انتقال به اکواریوم خود شوکی به انها وارد نشود زیرا این ماهی از ماهیان اب لب شور است و ممکن است مغازه دار از ابی با این کیفیت استفاده کرده باشد بنابراین از فروشنده بخواهید تا شما را راهنمایی کند.

بنابراین، قبل از خرید مطمئن شوید که مجموعه مهارتهای شما با نیازهای آنها مطابقت دارد. قلبی را کاهش داده و شانس زنده ماندن بعد از سکته قلبی را افزایش میدهد. بعد از یک هفته لازم است روزانه ۴ بار با آرتمیا و در هفته های بعد از دل چرخ شده گوسفند تغذیه شوند . جالب این که گاهی دیده می شود که جفتی که چندین بار با موفقیت تخمریزی نموده اند در یکبار تخمریزی همه تخمها و یا نوزادها را می خورند.نوزاد گوشواره آبی یا آرتمیا بهترین و مناسب ترین غذا برای آنها در شروع تغذیه است و کمی که بزرگتر شدند دافنی یا خاکشر آبی را به خوبی می توانند بگیرند و بخورند.

اگر آکواریوم در پوش نداشته باشد گاهی بیرون می پرند و صدمه خواهند خورد. گذاشتن گیاه در داخل آکواریوم تکثیر بی فایده است چون معمولا آنها را خراب می کنند. اسکارهای جفت شده که در یک آکواریوم تنها هستند. تغذیه: اسکارها را میتوان همه چیز خوار در نظر گرفت چون هر چیزی را برای تست هم شده در دهان خود میچرخانند ولی به هر غذایی هم علاقه ندارند. ایجاد شوک و استرس و تغییرات سریع در خواص و شرایط آب و کمبود اکسیژن محلول در آب اگر باعث تلفات بچه ماهیها نشود احتمال کج شدن اندامهای بدن بخصوص دهان بچه ماهیها خواهد شد.

پس باید خیلی مراقب باشید تا به این ماهیها شوک وارد نشود . همینطور , این ماهی ها وقتی که میترسند رنگشان عوض شده و به پهلو روی ماسه ها دراز میکشند , این حالت در زمانی اتفاق می افتد که قصد گرفتن انها را با تور دارید ! نسبت به اکسیژن آب حساس هستند و اگر اکسیژن آب کم باشه سریع عکس العمل نشون میدهند و به پهلو مایل میشوند !

برای تهیه سس مخصوص ماهی سالمون باید همه مواد شامل ترخون یا شوید ریز شده، تربچه ، نمک ، پودر فلفل آب لیمو و خامه کم چرب با هم مخلوط کنید. طبق این مطالعه، بروز این مشکلات در افرادی که دو بار در هفته از این ماهیها تغذیه میکردند ۱۳درصد آهستهتر از زمانی بود که کمتر از یک بار در هفته، از ماهیهای چرب استفاده میکردند. نکته دیگری که برای نگهداری این ماهی باقی میماند انتخاب هم تانکی برای انهاست که گزینه های زیادی در پیش رو خواهید داشت بنده شخصا توصیه میکنم این ماهی را در اب لبشور با سایر ماهیان لب شور نگهداری کنید با این حال در صورت تمایل به نگهداری با ماهیان رایج اب شیرین، صلح جویان ضریف و نحیف مانند انجل را خط بزنید و بیشتر از ماهیان قوی جثه و معمول مانند سورم،پروت،پنکوسی و نایف و …

توده نوزادها در بستر می مانند. خلق و خو: متعادل و گاهی هم خشن، در صورتی که با سایر ماهیان قوی جثه و هم خانواده مانند پروت، تگزاس، پیکاکباس و سایر سیکلیدهای امریکایی نگهداری شوند مشکلی نخواهید داشت. گاهی اوقات از سیستم پنهان سازی غذا استفاده میکنند و طعمه ها را در جایی مخفی میکنند و سر فرصت انها رو میخورند . وگرنه ماهی ها خودشان اقدام به تمیز کردن سطح سنگها یا حفر گودال در ماسه میکنند و سپس شروع به تخم گذاری میکنند . بیش از 1300 گونه سیچلاید وجود دارد که بیشتر آنها در دریاچه مالاوی در آفریقا زندگی میکنند.

با این وجود این ماهی جذاب دارای یک ماسک بسیار زیبا بر روی صورتش می باشد که در کنار رنگ مختلف ماسک آن، بدنه آن نیز کاملا منحصر بفرد است و دارای طیف رنگی بسیار جذابی می باشد. متاسفانه علامت خارجی برای این مشکل وجود ندارد. این ماهی ها گوشتخوار و مهاجم هستند و بهتر است فقط با ماهی های گوشتخوار نگهداری شوند . بهتر است تخته سنگ از جنس مرمریت یا گرانیت باشد که تخمها را خراب نکند. برای نگهداری از ماهی اسکار به مخزن بزرگی نیاز دارید، بهتر است فریب هیکل کوچک انها را در هنگام خرید نخورید، یک اسکار بالغ وزن بیش از ۱۶۰۰ گرم و در هنگام جوانی می تواند بیش از ۲/۵ سانتیمتر در ماه رشد داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید