30(3 (پیاپی 116)), Pp.212-224

او با بیان اینکه بیش از ۱۳ هزار قطعه ماهی آزاد مولد و پیش مولد اکنون در این مرکز نگهداری میشود، ادامه داد: ۲۷۰ هزار قطعه بچه ماهی آزاد تکثیر شده در مرکز بازسازی آزادماهیان کلاردشت پارسال در دو رودخانه دو هزار و سه هزار تنکابن رهاسازی شده بود. عسگری با بیان اینکه ماهی آزاد شامل قیمت گذاری نمیشود وعرضه و تقاضا در بازار قیمت آن را مشخص میکند، ادامه داد: هر قطعه از این ماهی به دلیل کمیاب بودن قیمت بالا و چند میلیونی دارد و قیمت آن نیز با روش سنتی چوب زنی تعیین میشود.

اگر حس کردید ماهی بوی آمونیاک میدهد از مصرف آن خودداری کنید به خاطر اینکه تازه نیست.ماهی آزاد: یک ماهی چرب و روغنی هست یا نه؟ ارزش ماهیان خاویاری نه به جهت استفاده از گوشت آنان که به واسطه تخم آنان است که به خاویار یا مروارید سیاه مشهور است. نگهداری ماهیان آکواریومی نه تنها موجب سرگرمی شده، بلکه تماشای آنها پس از اتمام کار روزانه باعث تسکین اعصاب و انبساط خاطر میگردد. در گروه ماهیهای چرب جای میگیرد اما کمترین میزان چربی را در این گروه دارد.این ماهی از منابع مناسب پتاسیم است؛ بنابراین فشارخونیها میتوانند در میان انواع ماهی، قزلآلا را برای تأمین پروتئین مورد نیازشان انتخاب کنند.ماهی قزل آلا بیشترین امگا 3 را دارد مسئول مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: «بر اساس تحقیقاتی که برای نخستین بار در شیراز بر روی 30 نوع ماهی جنوب کشور و عمدتاً در خلیج فارس انجام شده، ماهی قزل آلا بیشترین میزان امگا سه و اسید چرب سودمند را داراست.

ماهی قزل آلا منبعی غنی از مواد معدنی و ویتامینهای مورد نیاز برای سلامت بدن انسان است. بدن ما برای سلامتی و ادامه حیاتش نیاز به تامین انرژی و مواد مغذی دارد. او ادامه داد: «مصرف ماهی به سبب دارا بودن امگا سه و اسید چرب همچنین برای سایر بیماریهای قلبی نظیر رماتیسم مفصلی، انواع سرطانها و آسم مفید است و در بانوان باردار از طریق گردش خون به جنین میرسد و موجب رشد مغزی جنین میشود و در چهار ماه اول تولد نوزاد از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل و باعث افزایش ضریب هوشی او میشود.»معاون پژوهشی گروه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: «بر اساس تحقیق یاد شده، سر و کبد ماهی بیشترین میزان امگا سه را داراست؛ به همین دلیل به شرکتهای دارویی تولیدکنندهی کپسول امگا سه توصیه میکنیم برای تهیهی این کپسول از این دو عضو ماهی بیشتر استفاده کنند.»زیبایینژاد بیان داشت: «بر اساس تحقیقات انجام شده در جهان، ماهیهایی که در آبهای سرد وجود دارند، بیشتر از آبهای گرم حاوی امگا سه هستند و خلیج فارس نیز جزو آبهای نسبتاً سرد است.»او گفت: «ده نوع از 30 نوع ماهی موجود در خلیجفارس که از بیشترین میزان امگا سه و اسید چرب برخوردارند، عبارتند از قزلآلای رنگین کمان، راجگو، سرخو، شوریده، منقار ماهی، قباد، کفشک ریز، مارماهی تیزدندان و زمین کن دم نواری.»100 گرم از این ماهی، 112 کیلوکالری انرژی، 19 گــــــرم پروتئین و 4 گــــــرم چربی دارد.

تمساح سر سوسماری: این گونه که با عنوان Alligator Gar نیز شناخته میشود، گونههای غیرمعمول هستند اما پیدا کردن آنها خیلی سخت نیست و بزرگترین آنها تمساح گار است. به محض شروع شنای آزاد, آنها را به مخزن 5 گالنی كه از آب مخزن والدین پر شده است قرار خواهم داد و آنها را با نوزاد آرتمیا تغذیه خواهم نمود. ماهی شکم پر را میتوان هم با ماهی های جنوب و هم با ماهیهای شمال تهیه کرد. خب، این شما و این ماهی شکم پر خوشمزه و مخصوص. وی ماهی آزاد را سرشار از امگا 3 دانست و اظهار داشت : اسید های چرب امگا 3 در حفظ سلامت قلب و عروق ، كاهش میزان كلسترول خون ، كنترل فشار خون و بهبود جریان خون نقش موثر و غیرقابل انكاری دارد.

املاح معدنی موجود در این غذای لذیذ دریایی موجب بهبود عملکرد قلب و عروق خواهد شد. قیمت گوشت ماهی اوزون برون مانند دیگر مواد غذایی موجود در بازار دارای نوسانات بسیاری بوده است و این نکته نباید فراموش شود که قیمت این ماهی به دلیل کمیاب بودن آن بالاتر از دیگر ماهیان موجود در بازار می باشد . اسیدآمینهی تیروزین موجود در این ماهی در بدن به افزایش متابولیسم کمک میکند. نقاضای خرید بچه ماهی خاویاری امروزه در بازار افزایش داشته و همین امر باعث گشته سرمایه گذاران به فکر پرورش بیشتر بچه خاویار باشند . وی حفظ گونه های بومی و اقتصادی در حال انقراض دریای خزر ، حفظ تنوع ژنتیكی در ماهیان ، كاهش آسیبهای جدی بخصوص جلوگیری از تك گونه ای شدن جمعیت ماهیان ، حفظ و بازسازی ذخایر در جهت افزایش صید سالانه ، كاهش هزینه های تكثیر مصنوعی ماهیان اقتصادی دریای خزر ، تولید بچه ماهیانی مقاوم تر نسبت به شرایط محیطی و افزایش میزان درصد بازماندگی آنها را از مزایای تكثیر طبیعی ماهیان آزاد برشمرد.

با توجه به رشد خوب (کمتر از قزلآلای رنگینکمان)، میتواند یکی از گونههای با ارزش و اقتصادی باشد. ماهی آنجل یکی از زیباترین ماهی های آکواریومی است و اگر به خوبی رشد کرده باشد میتواند به طول 12 و ارتفاع 25 سانتیمتر برسد. طبق جدیدترین مطالعات انجام گرفته در دریای خزر، ماهیان 40 تا 80 سانتیمتری، با 6-10 سال سن، از کرم پرتار Nereis diversicolar و سختپوستان و ماهیان بزرگتر از 80 سانتیمتر از کرم پرتار نرئیس تغذیه مینمایند.

• اندازه: بیشترین طول 105 سانتیمتر و وزن 13 کیلوگرم. • طول عمر: ماهیان تا 6 ساله بیومتری شدهاند. ماهی باله بلند گورخری: اولین مورد از ماهی آکواریومی گیاه خوار را میتوان ماهی Longfin Zebra Danio دانست که میتوانند تا 5 سال زندگی کنند و حداکثر طول انها 3 اینچ خواهد بود. مهرهها به تعداد 57-60 عدد | خط جانبی دارای 119-132 فلس | رنگ بدن نقرهای با خالهای گرد در اطراف سر و باله پشتی و لکههای ستارهای در پهلو | تعداد فلسها بین باله چربی و خط جانبی 11 تا 19 عدد | روی اولین کمان آبششی دارای 16-22 جارویی آبششی (Gill Raker) است.

این ماهی بسیار زیبا باید در کنار ماهیان صلح جو زندگی کند و با ماهیان جنگجو سر سازش ندارد. فضای بین چشمی 37-48 درصد ارتفاع سر است. این نوع ماهی را باید در یک آکواریوم گرم نگه دارید و دمای آن بین ۷۸ تا ۸۰ درجه فارنهایت باشد. فقط کافی است که میزان مصرف این نوع چربیهای مضر را کاهش دهید. در سالهای 1328-29 میزان صید آن 16.5 تن بود اما روند آن کاهشی بوده و در سال 1381-82 به 9 تن و در سالهای بعد حدود 2 تن بوده است. ماهی قزل آلا زمان پخت کوتاهی حدود 6 تا 7 دقیقه دارد.

فیل ماهی بزرگترین ماهی آبهای داخلی ایران است که از نقطه نظر کیفیت خاویار رتبه اول را به خود اختصاص دادهاست نام دیگر ان بلوگا است و نمونههایی از آن با وزنی در حدود ۱۴۰۰ کیلوگرم و سنی بیش از ۱۰۰ سال صید شدهاست. طول دوره تحرک اسپرم (s)، درصد تحرک اسپرم (%)، اسپرماتوکریت (%) و تراکم اسپرم (109×) در فیل ­ماهی به ­ترتیب 30/65±310، 4/31±93/11، 0/31±2/87، 0/36±2/76 و در ماهی اوزون برون به ­ترتیب 23/61±81، 3/270±80/63، 0/23±2/63، 0/28±2/40 اندازه ­گیری شد.غلظت­ های یون سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم در فیل ­ماهی به ­ترتیب 8/47±96/24، 0/40±3/34، 0/44±8/66، 0/15±1/23 میلی ­مول در لیتر و در اوزو نبرون به ­ترتیب 8/40±95/33، 0/28±4/23، 0/47±8/43، 0/24±2/39 میلی ­مول در لیتر بود.

خرید تخم ماهی اوزون برون امروزه به روش های مختلف در بازار امکان پذیر شده است. مرکز فروش اوزون برون تهران کجاست ؟ قیمت گوشت ماهی اوزون برون نسبت به بسیاری از گوشت ماهیدر بازار بالاتر است. ماهی اوزون برون کیلویی چند است ؟ از این رو خریدارانی که قصد تهیه عمده ماهی اوزون برون داشته برای تهیه آن به شرکت های تخصصی تولید کننده مراجعه کرده و بهترین ها را خریداری می کنند. بهترین كار برای انتخاب یك جفت خوب آن است كه حداقل 6 عدد آنجل با كیفیت بسیار خوب كه هنوز به مرحله بلوغ نرسیدهاند (juvenile) را از مغازههای آكواریمی معروف و یا آنهایی كه از تكثیركنندگان خریداری كردهایم در یك مخزن كه فقط خودشان حضور دارند, با فضای بزرگ و تعویض آب حداقل 1 بار در هفته همراه با غذای متنوع قرار دهیم.

در صورت وجود نوزادان در مخزن والدین من روزانه 25% از آب مخزن را تعویض كرده و جهت تغذیه نوزادان از آرتمیایی تازه هچ شده به دفعات زیاد در طول روز استفاده مینمایم. برای مخزن ماهی آنجل بسیار عالی هستند، زیرا به آنها زیبایی خاصی می بخشد که تخم های خود را در آن قرار می دهند. همانطور که میدانید، آکواریوم محلی برای نگهداری ماهیها است که اصلیترین محتویات آن را آب تشکیل میدهد. 30 تا 50 درصد تغییر آب را انجام دهید. رییس اداره محیط زیست شهرستان تنكابن نیز علت اصلی كاهش تعداد ماهی آزاد در رودخانه های شهر را صید بی رویه ، آلودگی آب و تغییر رژیم آبی دانست و گفت : وقتی مزارع برنج ناگهان به باغ های كیوی تبدیل می شوند نباید انتظاری جز بالا رفتن مصرف آب كشاورزی و پایین آمدن دبی آب رودخانه ها داشت.

این در حالی است كه در سالیان اخیر به دلیل تخریب و آلودگی رودخانه ها و برداشت بیش از اندازه و غیرمجاز شن و ماسه از بستر رودخانه ها عملا زایشگاه ماهیان آزاد نابود شده است و این گونه بسیار بی نظیر با رها كردن تخم های خود در جاهای نامناسب ، فرصت زادآوری و بقای نسل را از دست میدهد. بهتر است برای نگهداری حداقل 3 عدد از آنها را با هم نگهدارید.

اسیدهای چرب اشباع شده را چربیهای مضر یا بد مینامند اما با این حال این نوع چربیها نیز برای حفظ تناسب بین چربیها لازم است. کوسه آبی: Blue shark یا کوسه آبی که یک نوع مشهور از کوسه ماهیها هستند، معمولا در مناطق گرمسیری زندگی میکنند و دارای بدنی براق، با طول 3.5 متر هستند. فقط باید بدانید که نوع پرورشی آن ارزانتر و معمولاً روغنیتر است البته ماندگاری آن نیز کمتر است. و یا برعکس دراین بین باید دید که کدامیک پیروز میشوندو ماهی به کدامیک علاقمند میشود.

یک عدد ماهی آزاد در بازارهای شمال به روش سنتی چوب زنی ۳ تا ۷ میلیون تومان خرید و فروش میشود. یک ماهی آزاد، در این بازار تا قیمت ۱۱ میلیون قیمت گذاری شد و به فروش رسید که در ادامه ویدئوی آن را مشاهده میکنید. ماهیان خاویاری یا استورژون، از خانواده تاسماهیان، از جمله گونههای آبزی کم نظیری هستند که از قدمتی چند صد میلیون ساله که به عصر ژوراسیک باز میگردد بر خوردارند و از این رو ماهیان خاویار را فسیلهای زنده جهان مینامند که همراه با تکاملی فیلوژنی تا به امروز باز ماندهاند.

در این مطلب شما را با گوشه ای از خواص این ماهی خوشمزه آشنا میکنیم. اگر برای اولین بار است که قصد نگهداری از آکواریوم را دارید، در این مطلب می توانید با انواع ماهی های آکواریومی آشنا شوید. در این مرحله تمرهندی را داخل کاسه بریزید و روی آن آبجوش بریزید سپس یک پیاز نگینی ریز خرد کنید و سرخ کنید بعد سیرها را هم ریز خرد کنید و با پیازها سرخ کنید. تاس ماهی روس یا چالباش در زمره گونههایی است که در تمام نقاط دریای خزر یافت میشود و خاویار آن را نیز به اصطلاح طلایی مینامند که از رتبه سوم ارزش بر خوردار است و در فاصله ۱۲ تا ۱۶ سالگی به سن تخم دهی میرسد و بالغ میشود.

دیدگاهتان را بنویسید